Ulubione miejsca turystów odwiedzających Dolny Śląsk

i

Autor: pixabay.com

Dolnośląskie zachwyty 2020. Ulubione miejsca turystów odwiedzających Dolny Śląsk

2021-02-21 9:17

Karpacz, Wrocław, Karkonosze i Góry Stołowe znalazły się wśród najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na Dolnym Śląsku w 2020 roku. Za główne atuty regionu turyści uznają góry, lasy i parki krajobrazowe. Znamy już wyniki badania „Dolnośląskie zachwyty 2020”.

Badanie „Dolnośląskie zachwyty 2020" zostało przeprowadzone przez Dolnośląską Organizację Turystyczną oraz autorkę bloga podróżniczego zbierajsie.pl Magdalenę Piotrowicz-Zbieraj. Wzięło w nim udział ponad tysiąc turystów podróżujących po Dolnym Śląsku w ubiegłym roku.

- Mijający rok bez wątpienia zmienił oblicze turystyki. Był trudny zarówno dla branży, jak i samych turystów - zwraca uwagę Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, współautorka badań. - Wiele osób rezygnując z wyjazdów zagranicznych odkryło, że podróże po Polsce mogą być równie zaskakujące, jak dalekie wojaże. Inni musieli zmienić swoje podróżnicze przyzwyczajenia.

Z badań wynika, że turyści podróżowali po Dolnym Śląsku głównie w celu odpoczynku (75 proc.), przebywania na łonie przyrody (69 proc.) oraz w celu poznania nowego miejsca, doświadczenia czegoś nowego (69 proc.).

Najpopularniejsze okazały się wyjazdy jednodniowe. Stanowiły one ponad 75 proc. wszystkich wycieczek po Dolnym Śląsku w ubiegłym roku. Na jednodniowe wyjazdy w celach turystycznych zdecydowało się ponad 99 proc. turystów mieszkających na terenie województwa dolnośląskiego oraz prawie 55 proc. mieszkańców innych województw.

Nie bez znaczenia dla turystów były warunki pandemiczne i wdrożenie obostrzeń dla branży turystycznej. Prawie 36 proc. turystów biorących udział w badaniu przyznało, że w 2020 roku podróżowało po Dolnym Śląsku rzadziej właśnie z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem. Natomiast blisko 27 proc. respondentów podało, że w minionym roku podróżowało po Dolnym Śląsku częściej niż wcześniej, a głównym powodem tej zmiany była rezygnacja z wyjazdów zagranicznych i dalszych podróży po Polsce.

W ogólnej ocenie turystów Dolny Śląsk uzyskał bardzo dobre notowania. Średnia ocena atrakcyjności turystycznej regionu w pięciopunktowej skali wyniosła 4,83. Głównymi atutami regionu okazały się: góry (86,5 proc.); lasy, parki narodowe, parki krajobrazowe (60 proc.); zabytki, muzea, zamki, pałace, podziemia (52,7 proc.).

Wśród miejsc, które zrobiły największe wrażenie na ankietowanych w 2020 roku znalazły się zarówno miejsca popularne, ale także te mało znane. Na ich podstawie stworzona została lista "Dolnośląskich zachwytów 2020".

Najczęściej wskazywanymi przez turystów miejscami były Karpacz, Wrocław, Góry Stołowe i Karkonosze. Wysoko na liście znalazły się także: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Szklarska Poręba, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim i Zamek Książ w Wałbrzychu. Jako inne warte odwiedzenia miejsca respondenci wskazali także Góry Sowie, Szczeliniec w Górach Stołowych, Rudawy Janowickie, a także Międzygórze pod Masywem Śnieżnika.

Ogrody światła na zamku Książ