DELEGACJA DOLNEGO SLASKA W GRUZJI

i

Autor: Materiały prasowe Delegacja dolnośląska w siedzibie NAjwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii

Z wizytą u braci Gruzinów

Dolny Śląsk przyjmowany w Gruzji po królewsku! Z wizytą u braci Gruzinów [GALERIA]

2022-07-13 19:38

Sześć lat temu Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski podpisał porozumienie o wzajemnej współpracy z Gruzją, a konkretnie z Autonomiczną Republiką Adżarii. I to był strzał w dziesiątkę. Okazało się, że w tej górzystej krainie nad brzegiem Morza Czarnego , żyją nasi przyjaciele, a nawet, jak twierdzą, bracia. Dlatego współpraca trafiła na tak podatny grunt

W ramach projektu pn. “Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza” delegacja samorządowców i winiarzy udała się z misją gospodarczą do stolicy Adżarii, Batumi. W pięknym kolonialnym pałacyku, siedzibie Rady Najwyższej Adżari, przyjęły ich najwyższe władze Republiki.

- Choć dzieli nas ponad dwa tysiące kilometrów, jesteśmy do siebie bardzo podobni – tymi słowami powitał delegację David Gabaidze, Przewodniczący Najwyższej Rady Adżarii. - Kochamy swoją wiarę,ojczyznę, rodzinę, wino, śpiew i...wolność. Od lat patrzymy na Polskę z podziwem. Jak wywalczyła sobie wolność, weszła do Wspólnoty Europejskiej, jak się rozwija. Chcemy kroczyć waszą drogą. A wy nam w tym bardzo pomagacie. Nigdy wam tego nie zapomnimy.

Gruzini czczą pamięć Lecha Kaczyńskiego. To dla ich bohater. Ktoś, kto w najcięższej chwili stanął z nimi ramię w ramie i dał otuchę i nadzieję. W Batumi jest rondo im. Marii i Lecha Kaczyńskich, a na bulwarach, w reprezentacyjnym miejscu stolicy niedawno wzniesiono jego pomnik.

- Nasza współpraca zatacza coraz szersze kręgi, nabiera tempa – potwierdził Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. - My, samorządowcy ułatwiamy naszym i waszym obywatelom wzajemne kontakty, inspirujemy, organizujemy wymianę. Z przyjemnością obserwuję, że dalej ludzie biorą sprawy we własne ręce. Widzę we Wrocławiu afisze zapraszające na koncerty artystów z Batumii, wystawę fotograficzną, malarską. Jest chęć działania z obu stron, jest energia, uczymy się od siebie, pomagamy sobie. Jest pewność, że wzmacniamy więzi pomiędzy naszymi narodami.

DELEGACJA DOLNEGO SLASKA W GRUZJI

i

Autor: Archiwum prywatne Zespół Śpiewaczy Batumi. Często wystepuje w Polsce

Pani Mariia Khajishvili, Minister Kultury, Edukacji i Sportu Adżarii na wstępie podziękowała za serdeczne przyjęcie delegacji gruzińskiej na Śląsku.

- Nasze ludowe zespoły pieśni i tańca gościły w Polsce, teraz oczekujemy przyjazdu waszych – oświadczyła. - Organizujemy w Batumi festiwal młodzieży, bez polskiej młodzieży się nie obejdzie. Wymiana uczniów bardzo nas zadowala. Więzi zawarte za młodu, mają wielką moc. Przeprowadzamy konkursy wiedzy o Polsce, nasze dzieciaku uczą się o waszym kraju najpierw książek, później zwiedzają osobiście. W sierpniu nowa grupa grupa uczniów zawita do Wrocławia. Zaproszeni są również nauczyciele informatyki. Będzie też wymiana studentów. Dzieje się dużo, a będzie jeszcze więcej i lepiej, bo Polacy to nasi sprawdzeni przyjaciele.

Współpraca przebiega na wielu płaszczyznach: Teatr w Legnicy z Teatrem Dramatycznym w Batumi, TVP Wrocław z TV Adjara. Państwowy Uniwersytet w Batumi z Uniwersytetem , Akademią Wychowania Fizycznego i Wyższą Szkołą Bankową z Wrocławia (wymiana studentów I kadry naukowej, praktyki polskich studentów w Batumi , promocja możliwości studiowania na wrocławskich uczelniach). Organizacja staży medycznych dla lekarzy i pracowników służby zdrowia w szpitalach Dolnego Śląska.

Dolny Śląsk na Expo w Dubaju

Audiencja u Minister Finansów i Gospodarki Adżarii zapowiadała się sztywno i dostojnie. A Jaba Phutkaradze szeroko rozłożył ramiona, uśmiechnął się i odezwał czystą polszczyzną: - Witajcie drodzy przyjaciele. Już się za wami stęskniliśmy - ściskał mocno dłoń każdego. Pan minister studiował bowiem w Polsce, a Wrocław uznaje za swój drugi dom.

- Ta nasza wymiana ludzi, wiedzy, doświadczeń jest bezcenna - stwierdził. - Nie ma to jak uczyć się od najlepszych. Wasze doświadczenia w agroturystyce, już prowadzamy w życie. Na forum ekonomicznym w Karpaczu, poznaliśmy wielu partnerów biznesowych. Szwajcarska firma już u nas inwestuje. W lipcu organizujemy forum biznesowe w Batumi dotyczące turystyki i nieruchomości. Oczywiście z udziałem Polaków.

Wicemarszałek Dolnośląski zaprosił pana ministra na tegoroczne Forum w Karpaczu, największe ekonomiczne wydarzenie w Polsce. A także na otwarcie centrum sportowego. Mówiono o stypendiach dla sportowców, wspólnych imprezach sportowych, a nawet... festiwalu jazzowym. Gruzini słyną z długich i nieustających toastów. I z wielkiej gościnności. Cenią przyjaźń i są jej wierni. Pożegnali delegację słowami: “Żeby wam było dwa razy lepiej niż nam. Bo jesteście szczególnie bliscy naszemu sercu”. Teraz stare powiedzenie brzmi następująco: “Polak, Gruzin dwa bratanki. I do szabli i do szklanki”.

Ewa Pac