Dolny Śląsk: Trwa budowa najdłuższego pozamiejskiego tunelu w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-12-25 14:29

Rozpoczęło się już drążenie tunelu przecinającego Góry Wałbrzyskie, który stanie się najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce. Zlokalizowany w ciągu drogi ekspresowej S3 - pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice – będzie miał długość ok. 2,3 km.

Na Dolnym Śląsku powstaje najdłuższy w Polsce pozamiejski tunel drążony w skale. Tunel stanowić będzie część drogi ekspresowej S3 łączącej Bolków z Kamienną Górą. Zlokalizowany będzie pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice, a jego długość wyniesie ok. 2300 m.

Będzie to dwunawowy tunel o oddzielnych pasach ruchu w przeciwnych kierunkach. W każdej nawie znajdzie się betonowa jezdnia o dwóch pasach ruchu (2 x 3,5 m) i pasie awaryjnym (2,5 m). Wybudowany zostanie też chodnik dla obsługi i ewakuacji po obu stronach jezdni. Tunel będzie wyposażony w indywidualnie zaprojektowaną wentylację mechaniczną, a także w system wykrywania i sygnalizacji pożaru, system komunikacji radiowej służb ratowniczych i porządkowych oraz system automatycznego sterowania i zarządzania tunelem.

Drążenie tunelu rozpoczęto od portalu południowego, a jego budowa odbywa się metodą górniczą w technologii NATM, która polega na wykorzystaniu górotworu jako konstrukcji nośnej przy współpracy z wykonaną obudową. Samo drążenie tunelu będzie odbywało się za pomocą koparki z młotem hydraulicznym lub frezem bądź za pomocą ładunków wybuchowych. Prace prowadzone są na trzy zmiany, 24 godziny na dobę.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Drążenie tunelu na portalu północnym ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2021 r. Przebicie przodków nastąpi po ok. 1000 m. Planuje się, że pierwsi kierowcy pOjadą nowym tunelem w drugiej połowie 2023 roku.

Trasa Bolków - Lubawka w budowie