Drożdże oczyszczą powietrze w naszych mieszkaniach? Wrocławscy studenci z prestiżową nagrodą!

2019-11-27 9:08

Wrocławscy studenci wrócili z Bostonu z brązowym medalem za rewolucyjny projekt! Okazuje się, że drożdże mogą oczyszczać powietrze z metali ciężkich. Badacze chcą, aby ich filtry mogły znaleźć się w każdym mieszkaniu i dosłownie... oczyszczać atmosferę!

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wrócili z USA z brązowym medalam IGEM (International Genetically Engineered Machine) i mocnym przekonaniem, że wynalazek, nad którym pracują ma przed sobą wyjątkową przyszłość. Ten wynalazek to filtry mikrobiologiczne (z drożdży) oczyszczające powietrze z metali ciężkich.

Rośliny, które oczyszczają powietrze i inne sposoby walki ze smogiem - łap e-Poradnik >

IGEM - International Genetically Engineered Machine - jest międzynarodowym konkursem z dziedziny biologii syntetycznej, odbywającym się co roku w Bostonie (USA). Organizowany przez MIT konkurs jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla studentów nauk biologicznych i inżynierskich. Corocznie uczestniczy w nim ok. 300 drużyn, składających się z 8-20 studentów i 2-4 opiekunów. Ideą konkursu jest zaprezentowanie nowatorskich projektów przygotowanych przez zespoły studentów, w których wykorzystywane są narzędzia, jakimi dysponuje nowoczesna biologia syntetyczna.

Zobacz też: Azbest ma zniknąć z Wrocławia! Miasto finansuje demontaż szkodliwych materiałów

Filtr, zaprezentowany przez wrocławskich studentów, oparty jest na modyfikowanych drożdżach, które pochłaniają metale ciężkie jak rtęć ołów czy kadm. Docelowo będzie można zamontować go w kratce wentylacyjnej. Wysokie stężenie metali wyczujemy nosem.

- Kiedy drożdże pochłaniają dużą ilość metali ciężkich, zachodzą przemiany chemiczne, których efektem jest zmiana koloru na czerwony i wydzielenie zapachu brzoskwiniowego - mówi Patryk Surmacz, jeden z autorów projektu.

Młodzi badacze pokonali ponad 300 drużyn z całego świata, z czego dumny jest ich opiekun prof. Zbigniew Lazar.

- Na naszym Uniwersytecie tez można zrobić fajne badania, które nie różnią się niczym od poziomu badań na świecie - przekonuje prof. Lazar.

Potrzeba kilku lat zanim filtry wejdą do użytku. Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu szukają teraz kogoś kto zaprojektuje stelaż do ich filtra.

Więcej o rewolucyjnym filtrze powietrza w materiale reporterki radia ESKA Patrycji Nawrockiej: