DUBAJ ZAKOCHANY W CERAMICE Z BOLESLAWCA

i

Autor: Beata Olejarka Agnieszka Jarmuło, Kierownik działu sprzedaży z Zakładów Ceramicznych Bolesławiec prezentowała najbardziej rozpoznawalne na świecie polskie wytwory ceramiczne

Dubaj zakochał się w ceramice z Bolesławca [WIDEO, GALERIA]

2021-12-09 16:29

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" to najstarsza polska wytwórnia ceramiki, która tworzy ręcznie dzieła sztuki na naturalnych glinach kamionkowych, których pokłady znajdują się w okolicach Bolesławca. Od początku do końca wszytko jest wykonywanie ręcznie i z najwyższą dbałością o szczegóły. fabryka z Bolesławca prezentowała swoje produkty na EXPO 2020, które odbywa się w Dubaju. Odwiedzający mogli sami przyozdobić swoje naczynia, a Emirowie zakochali się w naszych unikatowych skorupach, tak jak kocha je reszta świata.

Dolny Śląsk zbadał o to, by pokazać się z jak najlepszej strony  na EXPO 2020. Włożono mnóstwo wysiłku i pracy by polski pawilon przyciągał osoby, które chciałby w Polsce zainwestować. Wśród firm, które prezentowały się w Dubaju były Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC". Granatowe kubki szybko skradły serca mieszkańców  Bliskiego Wschodu. Agnieszka Jarmuło, Kierownik działu sprzedaży Zakładów Ceramicznych Bolesławiec z optymizmem mówi o współpracy swojej firmy z Dubajem

- Zainteresowanie jest. Na pewno wrócimy z tarczą do Polski. Zdecydowanie gra warta świeczki i myślę, że ta nasza zapłonie na tych ziemiach na dłużej. Arabowie chcą mieć w swoich domach ceramikę unikatową i naprawdę wysokiego gatunku, a taki właśnie jest nasz produkt - mówiła.  

Historia bolesławieckiej ceramiki sięga kilka wieków wstecz.  Odkrycia archeologiczne potwierdzają informacje przekazywane przez źródła historyczne, świadczące o tym, że pierwsze naczynia ceramiczne powstały w mieście już w czasach średniowiecza. Najstarsza zbadana dotąd bolesławiecka garncarnia, działająca najprawdopodobniej od XVI do poł. XVII wieku, znajdowała się przy ul. Piaskowej w Bolesławcu. Jak dowiodły badania archeologiczne, powstawały w niej naczynia użytkowe o różnych formach (garnki, dzbany, miseczki, flasze, talerze, miski, patelnie, naczynka i słoje apteczne), a także kafle piecowe, figurki, skarbonki oraz ceramika techniczna (retorty). Przedmioty, kryte były szkliwami różnego rodzaju i barwy, niektóre posiadały bogatą dekorację plastyczną o wysokiej wartości artystycznej.

Dubaj zakochany w ceramice z Bolesławca

Już w 1762 roku Bolesławiec był jednym z liczących się w Europie ośrodków garncarskich. Wówczas Dubaj nie istniał jeszcze na mapach świata w takiej formie jaką widzimy dzisiaj. To miasto, które ma zaledwie kilkadziesiąt lat, ale jego zamożni mieszkańcy doceniają produkty z duszą warte swojej ceny. Wszystkie te wymogi spełnia ceramika z Zakładów Ceramicznych Bolesławiec, którą Emirowie pokochali niemal od pierwszego wejrzenia.  Trudno się dziwić, wszak granatowe kubki z białymi kropkami są niemal na całym świecie. Ludzie coraz częściej cenią rękodzieło, a to z Bolesławca jest na najwyższym światowym poziomie. Pasuje do wnętrz tradycyjnych i pięknie wygląda w nowoczesnej kuchni,  a przede wszystkim to rzecz którą kupujemy na lata, a na pewno z uznaniem przejmie je po nas kolejne pokolenie.  

Już przed wiekami w Bolesławcu wiedzieli, że towar wysokiej jakości docenią ludzie znający się na rzeczy.  Istotne znaczenie dla rozwoju bolesławieckiej kamionki miało założenie w 1897 roku Zawodowej Szkoły Ceramicznej (Keramische Fachschule Bunzlau), której pierwszym dyrektorem został Wilhelm Pukall – kierownik techniczny Królewskiej Manufaktury Porcelany w Berlinie. W szkole zatrudniano znakomitych specjalistów z zakresu technologii produkcji ceramiki oraz wybitnych artystów i projektantów. Nie tylko wykształcili oni kolejne pokolenia ceramików, ale także opracowali nowe technologie wytwarzania naczyń w formach przy użyciu masy kamionkowej oraz upowszechnili awangardowe kształty i dekoracje. Dzięki temu bolesławieckie wytwórnie bardzo szybko rozwinęły się i  znalazły uznanie w Europie i na świecie, które nie słabnie po dziś dzień.

Przez lata Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" rosły w siłę i budowały swoją markę na świecie. Zastrzegły wiele kształtów i wzorów wytwarzanych tylko w tej bolesławieckiej ceramice. Przede wszystkim stały się jedną z najbardziej rozpoznawanych polskich marek na świecie, za którymi zawsze szła wysoka jakość wykonania i prestiż. Z tym asortymentem, historią i niepowtarzanym towarem Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC" pokazywały się na EXPO 2020 w Dubaju.

-Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. są Oficjalnym Partnerem światowej wystawy. 2 moduły ceramiczne ZC „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. przygotowane przez projektantkę dekoracji Panią Małgorzatę Szewc oraz projektantkę kształtów Panią Martę Małoszyc, są częścią instalacji „Polski Stół”, głównej atrakcji Pawilonu Polski w Dubaju. Hasło patronujące Polsce na Expo „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”( Poland. Creativity inspired by nature ) wpłynęło na wybór materiału ( gliny ) i dekoracji zaprezentowanej na modułach. „Polski Stół” – na którym można zobaczyć elementy ceramiki bolesławieckiej, jest interaktywną instalacją multimedialną inspirowaną symboliką polskiego stołu. Wspiera międzykulturowe spotkania podkreślając znaczenie tradycyjnego powitania. Połączenie charakterystycznych dla naszego kraju surowców i materiałów, przedstawia bogactwo polskich źródeł naturalnych oraz form ich kreatywnego przetwarzania- przedstawia się najstarsza wytwórnia ceramiki z Bolesławca.

Jaką  pytanie jaką wartość ma udział w projekcie? Jakie jest spojrzenie na udział Polski w Expo 2020 Dubaj z perspektywy twórcy? Zakłady Ceramiczne Bolesławiec odpowiadają z dumą, wiedząc że prezentują towar luksusowy, w którym można się zakochać na pokolenia.

-Mówisz, słyszysz, czytasz Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. i wiesz, że to jest Polska. Tysiące ręcznie zdobionych naczyń. Począwszy od tradycyjnych, kobaltowych pawich oczek, kwiatowych wielobarwnych bukietów po geometryczne stemple. Naczynia to propozycje na każdą porę dnia i na każdy stół, w każdym kraju. Tak więc Polska poprzez ręcznie malowane naczynia jest na całym świecie. Udział w projekcie pozwala nam na pokazanie innego oblicza firmy. Glina i naturalne farby są pretekstem do powstawania użytkowych naczyń i rzeźbiarskich form. Że możliwości materiałów i twórców są nieograniczone. Ceramiczne moduły specjalne Zakładów Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. to kompozycje surowców. Począwszy od kwarców, skaleni po rodzaje mas plastycznych i lejnych, aż do wyłaniających się z płaszczyzn, rzeźbionych i malowanych motywów stempla. Pokazanie poszczególnych etapów powstawania ceramicznych, użytkowych naczyń, ale w rzeźbiarski i malarski sposób. Gdzie ostateczny efekt oglądamy w obu przypadkach po wypale w piecu w temperaturze powyżej 1280oC- czytamy.

Agnieszka Jarmuło, Kierownik działu sprzedaży Zakładów Ceramicznych "BOLESŁAWIEC", która była jedną z przedstawicielek firmy na EXPO 2020 w Dubaju mówiła o tym jak wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich był ważny i potrzebny

- Pokazanie swoich produktów to jedno. Pozwolenie Klientom samemu stworzyć swoje naczynia, wybrać kształty i wzory, dotknąć produktu i porozmawiać z nim tutaj to drugie. To zupełnie inny rynek i musimy go poznać, Klient musi poznać nas- relacjonowała- (...) Wszystko zaczynało się od tego, że jakaś pani przyszła pod polski pawilon i zaczynała stemplować i malować swój kubek. Po paru godzinach i kilu naczyniach była tak tym pochłonięta, że przyprowadzała koleżankę, męża czy współpracowników i zaczynały się rozmowy na innym poziomie. Takie, które zapewne pozwolą zagościć naszym naczyniom długo po tym jak nas już tutaj nie będzie- podsumowała Agnieszka Jarmuło.

Dolny Śląsk prezentował swoje bogactwo na EXPO 2020 w Dubaju m.in. dzięki działaniom Going Global- Dolnośląskiej Dyplomacji Gospodarczej, która pomagała w organizacji całego przedsięwzięcia i od początku współpracowała ze strona arabską i polskimi przedsiębiorcami.  Dzięki ich staraniom połączonym z odważnymi krokami jakie podjęły m.in. Zakłady Ceramiczne Bolesławiec firmy mogły się zaprezentować i odnieść takie sukcesy jak najstarsza  polska ceramika z Dolnego Śląska.