Duże, fioletowe pszczoły we Wrocławiu. Kto je zobaczy, powinien dać znać ekologom! [WIDEO, AUDIO, ZDJĘCIA]

2016-04-29 18:30

Nikt ich nie widział od blisko 70 lat, teraz znów się pojawiły i to we Wrocławiu. Mowa o bardzo rzadkiej odmianie pszczoły o nazwie zadrzechnia fioletowa. 

Na razie takie pszczoły zaobserwowano we Wrocławiu w kilku miejscach w okolicach Kozanowa. Członkowie stowarzyszenia Natura i Człowiek wierzą jednak, że jest ich dużo więcej i rozpoczynają poszukiwania owadów.

Każdy może pomóc

Ekolodzy apelują, by każdy, kto zauważy fioletową pszczołę skontaktował się z nimi. Informacje można wysyłać na adres naturaiczlowiek@gmail.com. Z członkami stowarzyszenia można się też skontaktować przez Facebooka.

Największa polska pszczoła

Owad jest dość charakterystyczny, więc nie trzeba być znawcą pszczół, by go rozpoznać.

- Jest to największa pszczoła występująca na terenie naszego kraju. Mierzy nawet cztery i pół centymetra długości i ma bardzo charakterystyczne skrzydła. Do tej pory występowała bardzo rzadko. Nie była notowana od około 70 lat - tłumaczy Paweł Michołap z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Rozdadzą wrocławianom kłosowca pomarszczonego 

Badacze chcą również rozdać wrocławianom nasiona kłosowca pomarszczonego, który jest dobrym wabikiem na zadrzechnię fioletową. Roślina poza pięknym zapachem ma także inne właściwości.

- Roślina przywędrowała do nas z Azji. nawet w Azji jest nazywana miętą chińską. Jeśli ją wysiejemy, będziemy mogli z niej zaparzyć herbatę, która pomaga na przykład we wzmocnieniu odporności - opowiada Paweł Michołap.

Pszczoły mogą wprowadzić się na dach uniwersytetu

Młodzi badacze podkreślają także, że pszczoły są przede wszystkim owadami pożytecznymi. Dlatego też planują na dachu Uniwersytetu Przyrodniczego postawić dwa ule. Będą one przeznaczone dla dobrze nam znanych pszczół miodnych. Teraz studenci czekają na zgodę miasta na postawienie uli. 

Obejrzyj, jak zachowuje się zadrzechnia fioletowa w naturze:

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Czytaj także: Majówka 2016: To warto wiedzieć [POGODA, ATRAKCJE, OTWARTE SKLEPY]​