W centrum Wrocławia czekają nas wkrótce zmiany. Władze miasta chcą przygotować się na zwiększony ruch w mieście po zniesieniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Wprowadzając zmiany mające ułatwić poruszanie się po centrum Wrocławia, władze miasta skupiają się przede wszystkim na pieszych i rowerzystach.
- Na czas pandemii prezydent Wrocławia otworzył Rynek dla rowerzystów i dostawców rowerowych na cały dzień. Jednak trzy rowerowe dojazdy do centrum nie są jeszcze wystarczająco wygodne. Mamy dla tych kierunków opracowane dokumentacje projektowe, jednak wyprzedzająco chcemy wprowadzić na nich ułatwienia, które poprawią nie tylko poruszanie się rowerem, ale także bezpieczeństwo wszystkich użytkowników - mówi Elwira Nowak, dyrektor Wydziału Inżynierii Miejskiej.
Już wkrótce w centrum Wrocławia powstaną trzy strefy ograniczonej prędkości tempo 30 na ulicach Świdnickiej, Sądowej i św. Mikołaja. Na ulicach tych samochody będą mogły poruszać się z prędkością nie wyższą niż 30 km/godz.
Deptak na ulicy Ruskiej
Z ruchu samochodowego zostanie wyłączony też fragment ulicy Ruskiej - od pl. Solnego do ul. Rzeźniczej. Ten fragment ulicy zmieni się w deptak, dzięki czemu znajdujące się na ulicy Ruskiej restauracje i bary będą mogły wykorzystać uspokojoną strefę do rozstawienia i powiększenia ogródków gastronomicznych. Ponadto, na ul. Kazimierza Wielkiego w najbliższych tygodniach powstanie nowe przejście dla pieszych.
Władze miasta planują także ograniczyć nielegalne parkowanie na chodnikach w centrum Wrocławia.
- Można uznać, że w centrum miasta słupki są już praktycznie wszędzie tam, gdzie trzeba było zabezpieczyć chodniki przed nieprawidłowym parkowaniem. Planujemy jednak kolejne działania, gdyż w niektórych miejscach, pomimo jednoznacznych przepisów i interwencji Straży Miejskiej, kierowcy nadal parkują z naruszaniem tych przepisów - zapowiada Elwira Nowak. - Tam, gdzie będzie to możliwe, do uwolnienia chodników zastosujemy m.in. elementy zieleni. I tak, w najbliższym czasie od nielegalnego parkowania uwolnione zostaną ulice: Ofiar Oświęcimskich (60 m), Kuźnicza (40 m), Św. Marii Magdaleny (25 m), Jodłowa (40 m), Odrzańska (12 m), Szewska (3 m), Więzienna (30 m), Garbary (34 m) czy Igielna (80 m).
Darmowe miejsca parkingowe we Wrocławiu
Aby umożliwić osobom zmotoryzowanym załatwienie spraw w ścisłym centrum miasta na parkingu przy Narodowym Forum Muzyki wprowadzona zostanie możliwość bezpłatnego parkowania przez pierwszą godzinę.
- Takie rozwiązanie pozwoli nam na dużą rotację i możliwość sprawnego załatwienia spraw w centrum w krótkim czasie - tłumaczy Elwira Nowak. - Co więcej, w kilku miejscach w centrum, gdzie parkowanie może odbywać się w zgodzie z przepisami, wyznaczymy także dodatkowe miejsca postojowe – m.in. na ulicy Św. Marii Magdaleny, Jodłowej czy placu Nankiera.
Do końca roku otwarte pozostaną także szlabany na parkingach Parkuj i Jedź – aby zachęcić do pozostawienia auta i podróżowania po Wrocławiu komunikacją zbiorową.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj