Zoo we Wrocławiu znów otwarte! Sporo się zmieniło! Uwaga na nowe zasady! [WIDEO]

2020-05-20 11:50 MT

Od czwartku, 21 maja, znów będzie można odwiedzać wrocławskie zoo! Na odwiedzających czekają nowe atrakcje, bo w czasie pandemii w zoo urodziło się kilkanaście wyjątkowych maluchów. "Na nowym wybiegu zobaczymy niesamowite nietoperze młotogłowe, a lemury wari rude będą spacerować nad głowami zwiedzających" - zachęca Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka ogrodu.

Otwracie ZOO

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wrocławskie zoo otwiera się po dwóch miesiącach od zamknięcia w związku z zagrożeniem epidemicznym.

- Zdecydowana większość atrakcji będzie czynna dla odwiedzających. Niektóre pawilony zostaną na razie wyłączone ze zwiedzania ze względów epidemicznych, ale zwierzęta będzie można oglądać na wybiegach zewnętrznych. Przed odwiedzinami warto zapoznać się z nowym regulaminem zwiedzania dostępnym na stronie zoo, który powstał, aby zapewnić odwiedzającym maksimum bezpieczeństwa - mówi Agnieszka Korzeniowska.

- Bardzo cieszymy się, że po prawie dwóch miesiącach znów zagoszczą u nas odwiedzający. Ten czas był dla nas bardzo trudny, bo 90 procent naszych kosztów pokrywają przychody z biletów. Nieczynne zoo to wielomilionowe straty - mówi Radosław Ratajszczak, prezes Zoo Wrocław. - Dziękujemy wszystkim, którzy w tym czasie nas wsparli czy to kupując bilet na przyszłość czy przekazując darowiznę. Teraz pomóc ogrodowi można zwyczajnie, poprzez wizytę i zakup biletu.

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku na zwiedzanie zoo. Ponad 30-hektarowy teren ogrodu jest pełny bujnej zieleni, a w czasie pandemii zoo przeżyło prawdziwy baby boom, więc jest co podziwiać jeśli chodzi o faunę.

I tak, w kwietniu urodził się drugi w Polsce takin złoty. To niezwykle rzadki gatunek, nawet w ogrodach zoologicznych. Jego hodowlę prowadzi zaledwie 13. zoo na całym świecie. Wrocławskie stado stworzono w 2017 r. i rok temu świętowano narodziny pierwszego osobnika – samicy Shaanxi. Tym razem, 1 kwietnia, na świat przyszedł samiec. To ogromny sukces hodowlany wrocławskiego zoo. W ostatnim roku na świecie urodziło się zaledwie 10 młodych tego gatunku.

Co roku wrocławskie zoo cieszy się z przychówku lemurów katta. Tym razem odnotowano narodziny czterech maluchów tych wyjątkowych i coraz bardziej zagrożonych mieszkańców Madagaskaru. Lemury katta to jeden z 108 gatunków lemurów, które występują tylko i wyłącznie na Madagaskarze. Jeszcze 10 lat temu uważano katty za gatunek pospolity i o niskim statusie zagrożenia wyginięciem. Sytuacja zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich 24 lat, bo liczebność ich populacji spadła w naturze o 97 proc.!

Jeżozwierzami zaczęła się wiosna we wrocławskim zoo. W ciągu tygodnia przyszły tu na świat aż cztery młode tego gatunku. Urodziło się też aż sześć jagniąt muflona. Pojawiły się również młode dik-diki – chyba najmniejsze antylopy świata, a także cztery sitatungi – nurkujące antylopy.

Na odwiedzających czeka też zupełnie nowa ekspozycja. W Afrykarium pojawiły się nietoperze młotogłowe. Przyjechały do zoo tuż przed zamknięciem ogrodu dla odwiedzających. Są to młode, około trzyletnie osobniki. Specjalnie dla nich powstała przestronna woliera w Afrykarium. Jest to dość dziwaczny nietoperz: samce są blisko dwukrotnie większe od samic, a ich pyski sprawiają, że wyglądają trochę jak latające łosie. To największy nietoperz Czarnego Lądu, a na wybiegu w strefie Kongo (Afrykarium) będzie można oglądać dziesięć osobników młotogłowa.

Nowością jest też to, że lemury wari rude otrzymały powiększony wybieg i teraz będą spacerować nad głowami odwiedzających, po linach rozpiętych pomiędzy drzewami.

Na razie w zoo nie będą odbywały się karmienia pokazowe. Do odwołania pozostają zamknięte następujące pawilony: ptaszarnia (w której do jesieni trwa remont), pawilon nosorożców indyjskich, Sahara, Madagaskar, Szympansy, Małpiarnia, Słoniarnia, Pawilon Norweski i Motylarnia w Terrarium. Ale większość zwierząt będzie można oglądać na wybiegach zewnętrznych. Nieczynna będzie wypożyczalnia wózków, plac zabaw, park linowy i dzieciniec zwierzęcy. W Afrykarium zwiedzający poruszać się będą w jednym kierunku, podobnie jak w innych pawilonach.

Bilety indywidulane najlepiej zakupić wcześniej przez Internet lub w automatach przy zoo. Skróci to czas oczekiwania w kolejce do wejścia. Bilety rodzinne dostępne będą w kasach, ale w okienkach preferowana będzie płatność kartą. Vouchery należy przed wizyta w zoo wymienić w Punkcie Obsługi Klienta na bilety.

Według nowych zasad odwiedzający będą zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych na terenie zoo i przestrzegania zaleceń np. związanych z zachowaniem bezpiecznych dystansów. Posiadaczom kart rocznych i voucherów zakupionych przed wybuchem pandemii, zoo wydłuży ich termin ważności o 72 dni, czyli o cały okres zamknięcia.

Ogród czynny będzie od godz. 9 do 18.