We wrocławskim zoo urodził się drugi w Polsce takin złoty [ZDJĘCIA]

2020-04-15 12:35

Takin złoty to jeden z najrzadszych gatunków zwierząt w ogrodach zoologicznych na świecie. W prima aprilis we wrocławskim zoo urodził się samiec tego niezwykłego zwierzęcia. Jego matką jest Zhaoze i jest on drugim, urodzonym w Polsce osobnikiem tego gatunku. Rok temu, również w zoo we Wrocławiu, przyszła na świat samica Shaanxi.

Takin złoty to niezwykle rzadki gatunek. Jego hodowlę prowadzi zaledwie 13. ogrodów zoologicznych na całym świecie. Wrocławskie stado stworzono w 2017 roku. Cztery osobniki - Xian, Johnny Woo, Won Yu i Zhaoze - przyjechały do Wrocławia z ogrodów zoologicznych z Libereca, Drezna i Berlina. Zamieszkały na wybiegu w najstarszej części zoo mając za sąsiadów koziorożce syberyjskie, milu i jelenie Alfreda. Specjalnie dla nich ustawiono głazy i pnie drzew, a także wybudowano strumyk, by wybieg odzwierciedlał ich środowisko naturalne.

Rok temu świętowano narodziny pierwszego osobnika – samicy Shaanxi. W tym roku, 1 kwietnia, na świat przyszedł samiec.

- Tym razem matką została Won Yu i podobnie jak rok temu Zhaoze, bardzo troszczy się o potomstwo. Nie spuszcza samczyka z oka, a gdy ten oddali się nawet odrobinę, przywołuje go charakterystycznym, chrapliwym muczeniem. – mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych we wrocławskim zoo. – Na razie mały takin żywi się tylko mlekiem matki, ale interesuje go wszystko co nowe. Kiedy karmimy Zhaoze np. marchewką, podchodzi i próbuje ją naśladować, ale jeszcze nie potrafi gryźć i jego układ trawienny nie jest gotowy na stały pokarm.

W naturze takiny złote występują tylko w jednej, chińskiej prowincji – Shaanxi. Zamieszkują góry Qinling i ich okolice. Osiągają do 2,2 m długości, 1,4 m wysokości i ważą nawet 350 kg. Żywią się głównie trawą, liśćmi i kwiatami, a także pędami bambusa. Najchętniej żerują o świcie i zmierzchu. W środowisku naturalnym dożywają 18 lat.

Takin urodził się we wrocławskim ZOO