Nowy gatunek we wrocławskim zoo. W Afrykarium zamieszkały latające łosie [ZDJĘCIA]

2020-05-06 12:50

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym pojawił się nowy gatunek. W Afrykarium zamieszkał młotogłów wielkogłowy – największy afrykański nietoperz, ze względu na swój wygląd zwany też niekiedy latającym łosiem. Dziesięć tych niezwykłych nietoperzy można będzie zobaczyć w strefie Kongo.

We wrocławskim Afrykarium zamieszkał największy nietoperz Afryki - młotogłów wielkogłowy. Największe samce osiągają długość ciała do 32 cm, przy masie do 400 g i rozpiętości skrzydeł niemal 1 metra. Nietoperze te mają szaro-brązową sierść, z białym kołnierzem rozciągającym się od ramienia do ramienia. Naga skóra na pysku i skrzydłach jest ciemnobrązowa, a uszy ciemnobrązowe z białymi kępkami sierści u podstawy.

- Jest to dość dziwaczny nietoperz: samce są blisko dwukrotnie większe od samic, a ich pyski sprawiają, że wyglądają trochę jak latające łosie - opowiada Katarzyna Walowska, starszy specjalista ds. edukacji we wrocławskim zoo. - Ich ogromne nochale zakończone taką jakby falbaną oraz powiększona krtań powodują, że dźwięk jaki wydają, otrzymuje odpowiednie brzmienie i może nieść się na duże odległości. To bardzo ważna cecha dla tego gatunku. W okresie godów samce bowiem zawisają na drzewach w odstępach co parę metrów, np. wzdłuż rzeki, i śpiewają najlepiej jak potrafią. Samice przelatują wzdłuż takiego szpaleru i wybierają sobie najlepszego śpiewaka, z którym będą chciały mieć potomstwo.

Młotogłowy wielkogłowe zamieszkuje centralną Afrykę i jak większość nietoperzy prowadzą nocny tryb życia. Dzień spędzają zwisając głową w dół w koronach drzew. Nocą ruszają na żer. Żywią się owocami.

Wrocławska kolonia liczy 10 osobników - 8 samic i 2 samce.

- Przyjechały do nas mniej więcej dwa miesiące temu. Są to młode, około trzyletnie osobniki - mówi Monika Górska, opiekun małych ssaków we wrocławskim zoo. - Specjalnie dla nich powstała przestronna woliera w Afrykarium. Już się zaaklimatyzowały i czują się tu dobrze: widać jak latają i jedzą. Należą do owocożerów, więc powstał dla nich w wolierze karmnik, gdzie każdego popołudnia dostają miskę z owocami – m.in. jabłkami, bananami, melonami, mango, papajami, czy winogronami. Oprócz karmnika umieszczamy również owoce na gałęziach umieszczonego tu krzaka, aby nietoperze, jak w naturze, mogły podlatywać i jeść zrywane owoce.

Nowy gatunek nietoperzy w ZOO Wrocław

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj