W przyszłości monety będzie można oglądać w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia (zdjęcie poglądowe)

i

Autor: Olichel/PD/pixabay.com W przyszłości monety będzie można oglądać w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia (zdjęcie poglądowe)

Dwa dzbany z monetami znalezionymi w lesie. Wrocławscy naukowcy oszacowali ich wartość

2016-02-26 9:02

Dokładnie 1385 średniowiecznych monet znalazł mieszkaniec Wałbrzycha. W ocenie specjalistów z Uniwersytetu Wrocławskiego to praskie grosze o niezwykłej historycznej wartości.

Okazało się, że pieniądze, które anonimowy znalzca przyniósł ponad dwa tygodnie wałbrzyskim urzędnikom przeleżały w ziemi kilkaset lat. Jak orzekli wrocławscy archeolodzy, to dwa rodzaje monet. Róznią się stopami srebra, z których je wykonano. Były wykorzystywane w Europie pomiędzy XIII a XV wiekiem.

Ile są dziś warte praskie grosze?

Wartość materialną znalezionego skarbu trudno dziś oszacować. Wiadomo tylko, że zarówno monety, jak i naczynia, w których zostały znalezione są niezwykle cennym odkryciem historycznym. Ich dokładną wartośc ma oszacować konserwator zabytków. Zapowiedziała ona już w rozmowie z TVN 24, że napisze wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie znalazcy nagrody.

Co teraz ze skarbem?

Monety mają teraz zostać wyczyszczone i poddane konserwacji oraz skatalogowane. Potem będą eksponowane w wałbrzyskim Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W miejscu, gdzie monety zostały odkryte będą prowadzone prace poszukiwawcze. Specjaliści będą również sprawdzać w jaki sposób praskie monety znalazły się koło Wałbrzycha.

Czytaj także: Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który spalił kukłę Żyda na rynku we Wrocławiu