Eksponaty przemówią do odwiedzających! Nowe doświadczanie sztuki w Pawilonie Czterech Kopuł

2019-07-16 11:35
Pawilon Czterech Kopuł
Autor: Pawilon Czterech Kopuł Interaktywne zwiedzanie w Pawilonie Czterech Kopuł

Prezentowanie sztuki wchodzi na wyższy poziom. Zwiedzający wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł będą mogli nie tylko oglądać, ale również usłyszeć i dotknąć eksponaty.

Dotknij obrazu, usłysz rzeźbę, poczuj sztukę, czyli nowe sposoby doświadczania i pobudzania emocji w Pawilonie Czterech Kopuł. Przestrzeń wystawiennicza uzupełniona została m.in. o doskonałe nagłośnienie, czujniki laserowe, które mogą zidentyfikować widza, projektory prezentujące materiały filmowe oraz oświetlenie sceniczne, które stało się narzędziem do jeszcze bardziej precyzyjnego odbioru dzieła.

Wszystko to zostało połączone nowoczesnym informatycznym systemem zarządzającym. Cały system multimedialny zostanie użyty w formie seansów specjalnych i udostępniony dla publiczności od września tego roku.

– Publiczność będzie mogła przeżyć wystawę w sposób rozszerzony, na jaki pozwalają współczesne media. Nie zabraknie prezentacji interaktywnych czy mappingu – mówi Iwona Dorota Bigos, kierownik Pawilonu Czterech Kopuł.

Przygotowywana ekspozycja jest całkowicie przystosowana do zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Trasa zawiera reliefy wybranych dzieł, które można „oglądać” przy pomocy dłoni, oraz audiodeskrypcję umieszczoną na przenośnych audioguidach, umożliwiających odsłuchanie specjalnie przygotowanych opisów wybranych obrazów, rzeźb czy instalacji. Zwiedzający mają również możliwość przeczytania opisów zapisanych alfabetem Braille’a.

– Udostępnienie kolekcji sztuki współczesnej osobom niewidomym jest dokładnie tym, co chcemy, aby zadziało się ze wszystkimi zwiedzającymi. Nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwią i w pewien sposób wzbogacą odbiór sztuki i uatrakcyjnią zwiedzanie. Nadal jednak w centrum pozostaje autonomiczne dzieło sztuki – mówi dr Barbara Banaś, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE