Niedawno pojawiły się informacje, że Mercedes podjął już decyzję gdzie postawi fabrykę

i

Autor: MarleneBitzer/PD/pixabay.com Niedawno pojawiły się informacje, że Mercedes podjął już decyzję gdzie postawi fabrykę

Fabryka Mercedesa na Dolnym Śląsku. Maleją szanse na inwestycję? [AUDIO]

2016-05-02 10:05

Parę dni temu pojawiły się informacje, że decyzja co do lokalizacji fabryki już zapadła i że najprawdopodobniej wybudowana zostanie ona w Jaworze. Pojawiła się jednak obawa, że inwestor może  zmienić plany.

W nowej fabryce może znaleźć zatrudnienie półtora tysiąca osób. Nieoficjalnie mówiło się, ze koncern Daimler AG, właściciel Mercedesa zainwestuje 800 milionów Euro w budowę fabryki silników w Jaworze. 

Pojawia się jednak problem i obawa, że niemiecki inwestor może zmienić swoje plany. Wszystko przez to, że  w związku ze zmianą władzy w kraju, kilka tygodni temu zmienił się także zarząd Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowy prezes nie chciał odpowiedzieć na pytanie czy zapadły jakieś konkretne decyzje. "Negocjacje trwają" - usłyszał w słuchawce reporter Radia ESKA Damian Bonarek.

Ekonomiści: przyciągajmy zagranicznych inwestorów!

Specjaliści twierdzą, że taka inwestycja byłaby ogromną szansą dla regionu.

- Priorytetem Dolnego Śląska w dalszym ciągu powinno być przyciąganie dużych inwestorów zagranicznych. Myślę, że im więcej, tym lepiej, bo to są miejsca , kultura organizacyjna przenoszona z takiej korporacji - podkreśla profesor Andrzej Kaleta z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jednocześnie uważa on, że ewentualne wycofanie się inwestora z Dolnego Śląska nie byłoby porażką, bo w regionie działa wiele dużych firm. 

Miejsca pracy i reputacja zarządu

Wrocławianie liczą jednak na tę inwestycję.

- Byłoby źle dla tamtejszej ludności, bo byłyby miejsca pracy. Jeśli się wycofa, to będzie niedobrze - twierdzi jeden z zapytanych.

- To będzie niedobre dla nowego zarządu. Będzie zła renoma dla nich przede wszystkim - dodaje inny.

Konkurencja nie śpi

Ewentualna budowa fabryki Mercedesa w Jaworze to nie jedyna inwestycja motoryzacyjna w naszym kraju. Wiadomo, że Volkswagen będzie rozbudowywał swoją fabrykę w Poznaniu. 

Z drugiej strony Polska już raz straciła dużego kontrahenta z branży motoryzacyjnej. W sierpniu ubiegłego roku koncern Jaguar Land Rover zdecydował o zlokalizowaniu swojej fabryki na Słowacji. 

Czekamy na decyzję

W przypadku Mercedesa, zdaniem rządu, szanse na to, że fabryka powstanie na Dolnym Śląsku sięgają 70 procent. Kiedy poznamy ostateczną decyzję w tej sprawie, nie wiadomo. Konkurencyjne wobec Polski oferty przedstawiły Węgry i Rumunia. O wyborze koncernu mają zadecydować dostępność siły roboczej i sprawy logistyczne.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Majówka 2016: To warto wiedzieć [POGODA, ATRAKCJE, OTWARTE SKLEPY]​​​