Mechanizm działania przestępców jest prosty. Wyłudzają dane osobowe pod pretekstem sprawdzenia informacji o głównym lokatorze.
Polecany artykuł:
- Następnie na podstawie tak pozyskanych danych osobowych fałszowane są umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych bądź na dostawę prądu - opowiada Małgorzata Kalecińska z Prokuratury Stare Miasto.
Dopiero nowa faktura informuje o zmianie dostawcy usług. Dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem uważnie czytać dokumenty.
- Chciałem sprawdzić umowę. Poprosiłem żeby osoba zostawiła ją do wglądu, żeby mógł się zapoznać z nią na spokojnie. Niestety ta osoba szybko uciekła, co już w ogóle było bardzo podejrzane - relacjonuje Tomasz Siara z Wrocławia, który w ten sposób nie dał się oszukać pseudoinkasentom.
Trafiłeś na fałszywego inkasenta. Co robić?
Jednak osób, które czytają umowy jest mało. Szczególnie wśród starszych mieszkańców Wrocławia, którzy są zbyt łatwowierni. Nie wiadomo dokładnie ilu mieszkańców dolnego śląska zostało w ten sposób oszukanych. A to dlatego, że część z nich nie podejmuje żadnych działań dotyczących wyjaśnienia okoliczności podpisania nowych umów, bo nie wie jak to zrobić. W takim przypadku najlepiej zgłosić sprawę policji lub w prokuraturze.
Wiecej w materiale reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego: