Fontanna na wrocławskim Rynku, a dokładniej na placu Gołębim, została uruchomiona w 2001 roku. Na początku budziła nawet kontrowersje, nie brakowało głosów, że nie pasuje do tego miejsca. Szybko jednak wrocławianie i turyści ją pokochali, dziś już nikt nie ma wątpliwości, że to jeden z kultowych punktów na mapie centrum Wrocławia.
ZOBACZ TEŻ: Przedszkolak na gigancie. Czterolatek sam opuścił przedszkole i poszedł na zakupy
- Nasz zdrój zdobył sympatię wrocławian i ich gości, latem jest tłumnie oblegany. Choć wiekiem daleko mu do takich szacownych obiektów jak Walka i Zwycięstwo na pl. Jana Pawła II czy Szermierz na pl. Uniwersyteckim, i on wymaga już większych napraw – informuje ZDiUM.
Oficer prasowa bolesławieckiej policji aspirant sztab. Anna Kublik-Rościszewska poinformowała w piątek, że ewakuację zarządzono na czas podjęcia przez saperów i wywiezienia na poligon dwóch niewybuchów odkrytych podczas prac budowlanych przy ul. Marcinkowskiego w Bolesławcu.
ZOBACZ TEŻ: Przedszkolak na gigancie. Czterolatek sam opuścił przedszkole i poszedł na zakupy
- Ewakuacja rozpocznie się o godz. 10 będą podstawione autobusy, które przewiozą mieszkańców do wytypowanej szkoły. Ewakuowanych zostanie około 3 tys. osób. Zakładamy, że około 12.30 zostanie wstrzymany ruch kołowy i saperzy podejmą te niewybuchy - powiedziała policjantka.
Zadań dla ekipy remontowej z pewnością nie zabraknie, wszak fontanna składa się z 340 dysz tryskających wodą. Co prawda, większość z licznych prac konserwacyjnych będzie dla przechodniów niewidocznych, z pewnością każdy zauważy jednak wymianę trzech charakterystycznych tafli szkła.
- Zdemontujemy stare i zamontujemy nowe szyby w niecce fontanny. Szyby zostaną wykonane z tafli szkła hartowanego, klejonego z trzech warstw po 12 mm. Wymienimy również uszczelnienie szkła w miejscu kotwienia – informuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Ewakuacja mieszkańców Bolesławca
Ewakuacja dotyczy wszystkich osób przebywających w nieruchomościach położonych przy ulicach:
- Marcinkowskiego,
- Aleja Wojska Polskiego od nr 3 do nr 26
- Emilli Plater od nr 1 do nr 13
- Słoneczna
- Okrzei
- Saperska nr 4, 6, 8, 10, 21, 23
- Konopnickiej nr 1, 1a, 1b, 2b, 2c, 2d
- Krótka
- Zaułek
- Łasicka od nr 2 do nr 32
- Plac Pokoju
- Kasztanowa nr 1, 3, 5, 7, 10, 12, 14, 16
- Kilińskiego nr 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 3a, 3b, 3c, 3d, 9a, 9b, 9c, 10a, 10b
- Starzyńskiego od nr 1 do 23a
- Narutowicza od nr 1 do nr 24
- Zygmunta Augusta
- Parkowa od nr 1 do nr 11
- Tyrankiewiczów nr 1, 25a, 25b
- Ślusarska nr 11a, 11b, 12a, 12b, 13a, 13b, 14a, 14b.
Spółka planujemy remont przeprowadzić jeszcze w tym roku. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana jeszcze we wrześniu. Zasadnicze prace rozpoczną się jednak najprawdopodobniej na przełomie października i listopada, czyli pod koniec sezonu działania miejskich fontann.
Na czas ewakuacji przygotowano pomieszczenia Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Bielskiej, gdzie można się schronić. W tym celu zostaną podstawione specjalne autobusy MZK. Osoby chcące skorzystać z transportu powinny się zgłaszać na przystanki autobusowe przy ul. Franciszka Kleeberga, Alei Wojska Polskiego, ul. Łasicka – kościół i ul. Zygmunta Augusta (parking byłej komendy Policji). Odjazdy autobusów: 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00.
Saperzy akcją podejmowania i wywożenia niewybuchów rozpoczną o godz. 12:30. W tym czasie zostanie wstrzymany do odwołania ruch kołowy w rejonie zagrożenia, a także zawieszone zostanąniektóre kursy autobusowe w mieście.