grzyb smardz

i

Autor: Marek MIS/East News

Mapa grzybów

Gdzie na grzyby? Pierwsze wiosenne grzyby są już w lasach. Co za okazy! Te jadalne grzyby można zbierać już w kwietniu

2023-04-14 13:17

Gdzie na grzyby w kwietniu? Do lasu i to najlepiej jak najszybciej! Wiele osób nie wie, że już wiosną można zbierać pierwsze jadalne grzyby. W lasach już w kwietniu i w maju pojawiają się piękne okazy. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre grzyby są pod ochroną i ich zbieranie może odbywać się tylko pod ściśle określonymi warunkami. Poznajcie szczegóły!

Gdzie na grzyby w kwietniu. Co zbierać wiosną?

Gdzie na grzyby w kwietniu? Czy można zbierać grzyby na wiosnę? Jak najbardziej! Nie wszyscy wiedzą, że o tej porze roku można już zbierać różne smakowite okazy. Choć nie ma ich tak dużo jak latem i jesienią, w kwietniu i w maju w polskich lasach można znaleźć już kilka gatunków jadalnych grzybów, takich jak:

  • smardz
  • gęśnica wiosenna
  • żółciak siarkowy

Smardze w kwietniu są już w lasach

Informacje o tym, że pierwsze grzyby są już w lasach potwierdzają doniesienia grzybiarzy na portalu grzyby.pl. - Czuję się jak w sezonie grzybowym, codziennie przynoszę do domku smardze - chwali się jeden z grzybiarzy z powiatu starachowickiego (woj. świętokrzyskie). Smardze pojawiły się także w powiecie lubińskim na Dolnym Śląsku.

Grzybiarze muszą być jednak ostrożni. O ile ze zbieraniem gęśnicy wiosennej czy żółciaków siarkowych nie będzie problemu, to smardze są w Polsce gatunkiem rzadkim i są pod ochroną, nie można ich zbierać ze stanowisk naturalnych. Nie oznacza to, że ich zbieranie jest w ogóle zabronione, jednak może się odbywać tylko w ściśle określonych warunkach. Oczywistym jest, że nie można ich niszczyć, ani umyślnie uszkadzać siedlisk. Chronione smardze grzybiarze mogą zbierać tylko w ogrodach i na łąkach, a także przy szkółkach leśnych.

Warto jednak poszukać legalnych miejsc do zbierania smardzy, by spróbować ich niepowtarzalnego smaku. Miłośnicy tych grzybów porównują ich lekko orzechową nutę i delikatną strukturę do najdroższych grzybów  trufli.

Gdzie na grzyby w kwietniu? Odpowiedź na to pytanie przynosi analiza mapy grzybów online, na której pojawiają się już pierwsze wiosenne zbiory grzybów. Szczegóły najlepiej sprawdzić na aktualizowanej na bieżąco mapie grzybów na portalu grzyby.pl.

Kiedy na grzyby? Kalendarz grzybiarza

Kiedy jest sezon na poszczególne grzyby? Co zbierać wiosną, a na jakie grzyby trzeba poczekać do czerwca, lipca, czy nawet sierpnia i września? Te informacje najlepiej sprawdzić w naszym kalendarzu grzybiarza, który znajduje się w galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIZEJ