Grzywna za plastikową torebkę lub widelec?

i

Autor: pixabay.com

Grzywna za plastikową torebkę lub widelec? Szokujące przepisy w Wałbrzychu!

2020-01-31 11:27

Radni miejscy z Wałbrzycha postanowili wyznaczyć w mieście „strefy wolne od jednorazowego plastiku”. W wyznaczonych miejscach zabroniona ma być nie tylko sprzedaż, ale nawet samo posiadanie takich produktów jak jednorazowe plastikowe sztućce, słomki, kubki czy torebki. W całym mieście zakazana zostanie też sprzedaż toreb na zakupy z tworzyw sztucznych.

Radni miejscy z Wałbrzycha, w trosce o czyste środowisko, postanowili włączyć się do walki z plastikiem. W tym celu przyjęli uchwałę, dzięki której na terenie gminy będzie można wyznaczyć „strefy wolne od jednorazowego plastiku”. W specjalnie wyznaczonych miejscach obowiązywał będzie zakaz sprzedaży i używania plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Zakaz będzie obejmował m.in. wykonane z tworzyw sztucznych widelce, noże, łyżeczki i talerze, a także mieszadełka do napojów, rurki, jednorazowe pojemniki na żywność i napoje oraz torby na zakupy. Zakazane będzie nie tylko używanie takich przedmiotów, ale nawet samo ich posiadanie.

Zgodnie z przyjętą przez radnych uchwałą, osoby, które nie będą przestrzegały zakazów, mogą zostać ukarane grzywną. Urzędnicy zapewniają, że na początku stosowania uchwały nie będą wyciągane tak surowe konsekwencje, a osoby nieprzestrzegające przepisów będą tylko upominane. W ostateczności jednak kara grzywny może wynieść nawet 500 zł.

„Celem i zadaniem niniejszej uchwały w żadnym razie nie jest karanie mieszkańców karą grzywny – czytamy w uzasadnieniu do projektu chwały. - Uchwała ta, jak wynika wprost z jej treści, ma na celu uświadomienie mieszkańcom Wałbrzycha konieczności natychmiastowego podjęcia działań prowadzących do zmniejszenia konsumpcji plastiku jednorazowego. Sama ewentualna odpowiedzialność poszczególnych podmiotów wynikająca z naruszenia tych przepisów, będzie oceniana indywidualnie, na podstawie przepisów odrębnych.”

„Strefy wolne od jednorazowego plastiku” będą mogły być wyznaczane na terenach i w obiektach należących do gminy, m.in. w obiektach użyteczności publicznej. Na terenie całego miasta wprowadzony zostanie natomiast całkowity zakaz sprzedaży i udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Przepisy pozwalające na tworzenie „stref wolnych od jednorazowego plastiku” mają zacząć obowiązywać od 21 marca. Zakaz sprzedaży plastikowych toreb zostanie wprowadzony 1 września.