Śmierć w więzieniu

i

Autor: Ichigo121212/cc0/pixabay Fundacja pyta o śmierć Brunona Kwietnia

Helsińska Fundacja Praw Człowieka pyta o okoliczności śmierci Brunona Kwietnia!

2019-08-09 10:52

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała pismo do wrocławskiej prokuratury w związku ze śmiercią Brunona Kwietnia. Powołuje się w nim na art 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w którym państwo zobowiązane jest do starannego wyjaśnienia każdego przypadku utraty życia, który nie wynika z przyczyn naturalnych.

"Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie doniesieniami medialnymi dotyczącymi śmierci Brunona Kwietnia w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Fundacja zwróciła się do prokuratury z prośbą o informacje na temat wyników toczącego się w sprawie postępowania" - informuje HFPC

Fundacja zdecydowała się na interwencję po doniesieniach medialnych informujących o śmierci Brunona Kwietnia. W mediach pojawiło się wiele hipotez na temat przyczyn śmierci więźnia. Przypomnijmy ciało mężczyzny znaleziono 6 sierpnia w celi zakładu karnego we Wrocławiu. Dwa dni później wykonana została sekcja zwłok, z której wynika, że przyczyną śmierci Brunona K. był udar mózgu.

"W związku z zaistniałą sytuacją, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła z pismem do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Psie Pole z prośbą o udzielenie informacji na temat toczącego się postępowania. W wystąpieniu Fundacja powołała się na gwarancje wynikające z art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, stanowiącym o prawie do życia.

HFPC wskazała, że pozbawienie wolności przez funkcjonariuszy państwowych zawsze oznacza przejęcie przez nich odpowiedzialności za życie i integralność fizyczną danej osoby. Odpowiedzialność ta rozciąga się również na zaniedbania prowadzące do zgonu, a wynikające np. z nieudzielenia lub udzielenia niewłaściwej opieki medycznej" - napisała HFPC.

- Postępowanie musi być prowadzone w sposób efektywny, pozwalający na ustalenie przebiegu wypadków i osób odpowiedzialnych za ewentualne bezprawne działania. Nieadekwatność krajowego dochodzenia w przypadku ponoszenia przez władze pełnej odpowiedzialności za życie i zdrowie osoby pozbawionej wolności, może stanowić naruszenie art. 2 Konwencji – wyjaśnia Justyna Jezierska, prawniczka HFPC.

Brunon Kwiecień odsiadywał wyrok 9 lat pozbawienia wolności we wrocławskim zakładzie karnym przy ul. Kleczkowskiej. Został skazany za organizację zamachu na Sejm. Jego kara miała zakończyć się w 2021 r. Mężczyznę znaleziono martwego w celi 6 sierpnia.