Intensywne opady śniegu i zawieje śnieżne na Dolnym Śląsku

i

Autor: pixabay.com

Intensywne opady śniegu i zawieje śnieżne na Dolnym Śląsku! IMGW ostrzega! [ALERT POGODOWY]

2021-01-13 14:04

W środę (13 stycznia) na Dolnym Śląsku spodziewany jest atak zimy. Synoptycy zapowiadają oblodzenia, intensywne opady śniegu, a miejscami także zamiecie i zawieje śnieżne. W całym województwie dolnośląskim obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia. Niekorzystne warunki pogodowe mają utrzymać się do czwartku.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia dla całego województwa dolnośląskiego dotyczące intensywnych opadów śniegu i oblodzeń. Gwałtowny atak zimy i związane z nim niekorzystne warunki pogodowe mają utrzymać się co najmniej do czwartku.

Już w środę wieczorem na Dolnym Śląsku spodziewane są intensywne opady śniegu. Padać będzie w całym województwie. Synoptycy przewidują, że w nocy ze środy na czwartek może spaść od 8 do 12 cm białego puchu.

Znacznie więcej śniegu spadnie w górach i obszarach podgórskich – w południowej części województwa dolnośląskiego może spaść nawet do 30 cm białego puchu. Tutaj też spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne powodowane przez północno-zachodni wiatr wiejący z prędkością 25-40 km/godz., a w porywach nawet do 65 km/godz.

Ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu obowiązuje na przeważającej części województwa dolnośląskiego od godz. 19 w środę (13 stycznia) do godz. 7 rano w czwartek (14 stycznia). Ponadto w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim ogłoszono ostrzeżenie pogodowe II stopnia, obowiązujące od godz. 16 w środę do godz. 16 w czwartek.

Opadom śniegu z deszczem i mokrego śniegu towarzyszyć będą niskie temperatury, powodujące zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników. Według prognoz meteorologów temperatura na Dolnym Śląsku spadnie w nocy do ok. -4°C, a przy gruncie nawet do ok. -6°C. Ostrzeżenie pogodowe dotyczące odlodzenia obowiązuje do godz. 8 w czwartek (14 stycznia).

QUIZ. Czy wiesz, jak się zachować użytkując auto podczas zimy?

Pytanie 1 z 12
Czy stosowanie opon zimowych jest w Polsce obowiązkowe?
Ogród Botaniczny zimą