Jak korzystać z nowych kasowników i automatów do sprzedaży biletów? To nie takie trudne [INSTRUKCJE WIDEO]

2018-03-05 18:48

Nowe automaty nie drukują biletów. Czy w takim razie zakodują je na zwykłej karcie z banku? Czym różni się karta Urbancard od Urbancard EP? Tu znajdziesz odpowiedzi na te pytania i wiele innych dotyczących nowego systemu sprzedaży biletów we Wrocławiu.

W niektórych tramwajach i autobusach już działają nowe biletomaty i kasowniki, a stare są wyłączone. Od 8 marca już wszędzie będą aktywne jedynie nowe urządzenia.

Jak kupić bilet w nowym biletomacie?

- Nowe kasowniki to urządzenia "dwa w jednym". Dotykowy panel pozwala na wybranie biletu (rodzaju i ilości) oraz opłacenie go za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej lub nowej karty Urbancard EP, którą będzie można uzyskać od 8 marca - tłumaczy Małgorzata Szafran z wrocławskiego magistratu.

Zapłacić za bilet korzystając z kasownika w tramwaju czy autobusie będzie można tylko zbliżeniową kartą bankową. Te, które nie mają funkcji płatności zbliżeniowych, działać nie będą.

Czym różni się karta Urbancard EP od Urbancard?

Korzystając ze zwykłej, szarej karty Urbancard też nie kupisz biletu w pojeździe (choć będzie ona spełniać dotychczasowe funkcje, więc nie trzeba jej wymieniać). Działać tam będą tylko nowe Urbancard EP z funkcją elektronicznej portmonetki, którą przez kupnem biletu trzeba doładować: w biletomacie, przez internet albo w punkcie sprzedaży.

Od 8 marca bilet kupiony w autobusie czy tramwaju zakoduje się na karcie płatniczej. Czy to bezpieczne rozwiązanie? [AUDIO]

Jak będą wyglądać kontrole biletów skoro bilety będą tylko w wersji elektronicznej?

- Nowe kasowniki nie drukują biletów, bilety są sprzedawane wyłącznie w wersji elektronicznej a karta płatnicza (którą był dokonywany zakup) lub karta Urbancard EP są wyłącznie identyfikatorami potwierdzającymi zakup w przypadku kontroli - wyjaśnia Małgorzata Szafran.

Podczas kontroli biletowej trzeba będzie przyłożyć kartę bankową lub Urbancard EP do czytnika kontrolera. Nie da się więc na przykład kupić komuś biletu w tramwaju za pomocą karty bankowej i samemu wysiąść.

Kasowanie papierowych biletów

Bezpośrednio pod panelem dotykowym nowego biletomatu znajduje się kasownik biletów papierowych, w którym możemy skasować zakupiony w kiosku lub biletomacie papierowy bilet.

Koniec SkyCash, początek Aplikacji Mobilnej Urbancard

Od 7 marca nie będzie można już kupić biletów przez aplikację Skycash. Od 8 marca dostępna ma być nowa Aplikacja Mobilna Urbancard przygotowana przez Mennicę.

Ma ona być wyposażona intuicyjny interfejs wzbogacony o zintegrowany planer podróży. To oznacza, że będzie można w aplikacji mobilnej znaleźć trasę podróży i automatycznie przejść w ramach tej samej aplikacji do zakupu biletu. System podpowie optymalną trasę oraz dostępne środku transportu publicznego a także zaproponuje bilety niezbędne do przebycia trasy.

Co się zmienia w systemie Urbancard? Jak i gdzie kupować i kasować bilety? W jaki sposób będą sprawdzać je kontrolerzy? [INFORMATOR]

Nowe sposoby płatności za pomocą aplikacji mobilnej

Nowością będą także metody płatności, z których będzie można skorzystać przy zakupie biletów poprzez aplikację mobilną. Oprócz przypisanej do konta karty płatniczej oraz szybkiego przelewu internetowego będzie można dokonać płatności BLIKiem i portfelem płatniczym Masterpass. Bezpłatna aplikacja mobilna będzie dostępna dla systemów Android, iOS i Windows Phone.

Za pomocą aplikacji będzie można zakupić bilety jednorazowe oraz długookresowe. Bilety imienne będą nabywane po wybraniu rodzaju dokumentu tożsamości i przypisane do użytkownika o imieniu i nazwisku zarejestrowanym w aplikacji.

Kontrola biletów kupionych przez aplikację mobilną

W przypadku kontroli możliwe będą dwa rozwiązania; przejście do zakładki "Kontrola" w aplikacji i wyświetlenie biletu na ekranie telefonu a następnie jego okazanie kontrolerowi bądź użycie funkcji NFC i przyłożenie telefonu bezpośrednio do czytnika kontrolerskiego.

- Aplikacja Mobilna UrbanCard będzie na razie jedyną służącą do nabywania biletów wrocławskiej komunikacji miejskiej. Natomiast docelowo do dyspozycji pasażerów ma być do 10 aplikacji mobilnych umożliwiających płatności - zapewnia Małgorzata szafran.

Czytaj także: Tysiąc osób ewakuowanych z Wroclavii i dworca. Co się stało?