Jak powstają szklane bombki choinkowe? Odwiedziliśmy fabrykę w Złotoryi [WIDEO]

2020-12-25 9:19

Szklane bombki choinkowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jedna z największych w Polsce fabryk produkujących bombki mieści się w Złotoryi na Dolnym Śląsku, gdzie świąteczne ozdoby od lat wytwarzane są tradycyjnymi metodami. Ręcznie malowane bombki z Dolnego Śląska docierają w najdalsze zakątki świata.

Jak powstają szklane bombki choinkowe? Aby to sprawdzić, wybraliśmy się do fabryki bombek Vitbis w Złotoryi, gdzie już od blisko 70 lat produkowane są ręcznie robione szklane bombki. To właśnie tu powstają ozdoby, które co roku ozdabiają choinki nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

- W naszej fabryce, tak jak w większości polskich fabryk, produkujących tradycyjne bombki choinkowe, robimy je niezmienioną techniką, taką samą jak w połowie XIX wieku robiono to w Niemczah - mówi Błażej Prus, prezes zarządu firmy Vitbis.

Fabryka tradycyjnych bombek w Złotoryi

Pierwszym etapem produkcji bombek jest dmuchanie. Rozgrzane do temperatury 650 stopni szkło staje się plastyczne, co pozwala wykwalifikowanemu dmuchaczowi nadać bombce niemal dowolny kształt.

- Bombki formujemy na otwartym ogniu ze szklanej rury - opowiada Błażej Prus. - Najmniejsze bombki jakie produkujemy, są to bombki 2,5-centymetrowe. Największym rozmiarem handlowym, który jest w sprzedaży, to są bombki 20-centymetrowe. Natomiast pod koniec lat 90. w naszej fabryce został ustanowiony rekord Guinnessa i wydmuchano największą bombkę o średnicy 33 cm.

Schłodzona bombka jest następnie srebrzona – do jej wnętrza wstrzykuje się azotan srebra, dzięki któremu w bombce można przeglądać się niczym w lustrze.

- Nasze bombki są srebrzone prawdziwym srebrem, w przeciwieństwie do chińskich bombek, które są aluminiowane – podkreśla Błażej Prus.

W dalszym etapie posrebrzone bombki są barwione i zdobione. Na koniec gotowe już bombki są pakowane i wysyłane w najdalsze zakątki świata.

- Od kilkudziesięciu lat najpopularniejszymi kolorami są kolory czerwony i złoty – mówi Błażej Prus. - Natomiast od ok. 7-8 lat widzimy bardzo duży wzrost zainteresowania kolorem białym.

Sonda
Jaką choinkę wolisz?