Aplikacja jest na razie dostępna w Stanach

i

Autor: Lisa Fotios/PD/pixabay.com Aplikacja jest na razie dostępna w Stanach

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na Twoje oczy? Wrocławscy naukowcy stworzyli aplikację, która to mierzy [AUDIO]

2016-10-26 11:30

Okuliści i laryngolodzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu opracowali aplikację, która będzie umożliwiała użytkownikom uzyskanie informacji na temat zanieczyszczenia powietrza. Zostali za nią nagrodzeni na międzynarodowej konferencji w Nicei.

Aplikacja na podstawie modułu GPS wysyła lokalizację użytkownika do Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

- Ta z kolei przesyła użytkownikowi informacje o zanieczyszczeniu powietrza w danym miejscu. W związku z tym pacjent jeszcze podczas zbierania przez nas danych ma informacje o poziomie zanieczyszczeń tam, gdzie się znajduje - tłumaczy Jonatan Nowakowski, jeden z twórców aplikacji.

Ponadto aplikacja da też odpowiedź na pytanie w jaki sposób aktualne zanieczyszczenie powietrza wpływa na powierzchnię oka.

Wrocławska aplikacja jeszcze nie dla nas

Niestety apka póki co sprawdza się jedynie w Stanach Zjednoczonych.

- Nie dysponujemy wystarczającą ilością danych z Polski. W Stanach Zjednoczonych jest to na tyle usystematyzowane i te dane są na tyle szybko uaktualniane, że informacje dotyczące zanieczyszczenia w danej lokalizacji są udostępniane dość szybko - przekonuje Jonatan Nowakowski.

Naukowcy cały czas pracują nad rozwojem swojej aplikacji. W tym celu współpracują między innymi z Uniwersytetem Wrocławskim, który ma własne urządzenia pomiarowe. Na razie z apki mogą korzystać jedynie użytkownicy iPhonów. 

Naukowcy tworzą Nasze Powietrze

Pojawiło się jednak inne rozwiązanie. Uniwersytet Wrocławski i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stworzyli portal Nasze Powietrze, na którym możemy sprawdzić między innymi Aktualny indeks jakości powietrza, stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu, czy po prostu temperaturę. Niebawem zostanie również uruchomiona aplikacja mobilna z prognozami. Ma ona zostać zaprezentowana jeszcze tej jesieni. Mapę znajdziesz tutaj.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Masz starą komórkę? Przynieś ją do zoo. Pomożesz ratować okapi! [ZDJĘCIA, WIDEO]​