Piece znikną z czterech kamienic: przy ulicy Piotra Skargi 23, Krasińskiego 25, Roosvelta 11 i Poniatowskiego 12. Spółka Fortum wesprze finansowo wspólnoty i dofinansuje budowę wewnętrznej instalacji grzewczej.
- Program "Czysta energia dla Wrocławia" wziął się z potrzeby walki ze smogiem. We współpracy z miastem, mieszkańcami. Stwierdziliśmy, że największy problem jest w centrum. Dla tego obszaru Fortum złożyło obietnicę, że przyłączymy tam do sieci ciepłowniczej każdego. Każdą kamienicę, każdy obiekt - deklaruje Jacek Ławrecki z firmy Fortum.
>> Wspominamy Korę. Posłuchaj piosenek zespołu Maanaam na eskaGO.pl
Wybrane kamienice w ciągu 12 miesięcy mają być podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.
- Jeśli chodzi o przyłączenia do sieci ciepłowniczej, często problemem jest instalacja wewnętrzna. W związku z tym Fortum dodatkowo zobowiązało się przeznaczyć milion dziewięćdziesiąt tysięcy złotych na wsparcie tych instalacji wewnętrznych. W tych czterech kamienicach sfinansujemy także budowę instalacji wewnętrznych. Dzięki temu zniknie z centrum Wrocławia 85 pieców węglowych - wyjaśnia Jacek Ławrecki.
Fala upałów znad Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu we Wrocławiu. Będzie gorąco przez wiele dni!
Jak działa program "Czysta energia dla Wrocławia"?
Celem programu jest podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej nieruchomości w wyznaczonym obszarze Śródmieścia, które mają wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji.
– W ramach programu Fortum w całości pokryje koszty budowy przyłącza. Ewentualne wydatki związane z budową węzła, rozłożymy mieszkańcom na dogodne raty. Aby jeszcze bardziej usprawnić proces przyłączenia do sieci, dedykowani konsultanci posłużą pomocą na każdym etapie procedury przyłączeniowej – tłumaczy Piotr Górnik.
Ogółem, w 2018 roku, na modernizację, rozbudowę sieci i nowe przyłączenia we Wrocławiu, Fortum przeznaczy 65 mln złotych.
"Kawka" też pozwala na wymianę pieców
Ale to nie jedyny tego rodzaju projekt we Wrocławiu. Rada Miejska również stara się walczyć ze smogiem. W związku z programem KAWKA+ do 28 września można składać wnioski o pokrycie 70 % kosztów zmiany pieca węglowego na proekologiczny.
Posłuchaj wypowiedzi Jacka Ławreckiego z firmy Fortum: