Kiedy zmiana czasu? Sprawdź, o której godzinie przestawiamy zegarki, gdy jest zmiana czasu na zimowy 2022

i

Autor: pixabay.com Kiedy zmiana czasu? Sprawdź, o której godzinie przestawiamy zegarki, gdy jest zmiana czasu na zimowy 2022

Czy to ostatni raz?

Kiedy zmiana czasu? Sprawdź, o której godzinie przestawiamy zegarki, gdy jest zmiana czasu na zimowy 2022

2022-10-21 16:07

Kiedy zmiana czasu? Zmiana czasu z letniego na zimowy już bardzo blisko. Czy to już w najbliższy weekend? Czy to ostatni raz? Sprawdź, o której godzinie przestawiamy zegarki, gdy jest zmiana czasu na zimowy 2022.

Zmiana czasu na zimowy 2022 – kiedy?

Zmiana czasu na zimowy 2022 tuż, tuż. Jak większość z was pamięta, zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze jesienią, pod koniec października. Czy to oznacza, że zegarki będziemy przestawiać już w najbliższy weekend?

Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi – nie. Do zmiany czasu dojdzie dopiero za tydzień, w ostatni weekend października. W 2022 roku przypada ona na 29 i 30 października. Wtedy właśnie - w nocy z soboty na niedzielę – dojdzie do zmiany czasu na zimowy.

Jak przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu polega na przestawieniu wskazówek zegara o godzinę do tyłu - z godziny 3 na godzinę 2 w nocy, 30 października. Oczywiście nie ma obowiązku dokonać zmiany równo o godzinie 3 w nocy, można to zrobić zarówno wieczorem, przed snem, jak i rano, najlepiej zaraz po obudzeniu.

Zmiana czasu. Śpimy dłużej czy krócej?

W nocy, kiedy przestawimy czas z letniego na zimowy śpimy o godzinę dłużej. Inna zmiana, którą łatwo dostrzeżemy, to taka, że słońce będzie wcześniej wschodziło (szybciej będzie widno) oraz będzie szybciej zachodziło (szybciej będzie robiło się ciemno).

Zmiana czasu. Czy to ostatni raz?

Od wielu lat toczy się dyskusja na temat zasadności przestawiania czasu. Już prawie nikt nie ma wątpliwości, że przechodzenie na czas letni i zimowy, nie ma żadnego uzasadnienia. Co więcej, wydawało się, że odpowiednie prawo zostanie wprowadzona na terenie krajów Unii Europejskiej. Plany te storpedowała pandemia Covid-19. Teraz już wiadomo, że zgodnie z rozporządzeniem „w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026” zmiana czasu w Polsce będzie obowiązywała co najmniej do 2026 roku.

Zmiany czasu w latach 2022 – 2026

Czas letni wprowadza się:

  • w 2022 r. – dnia 27 marca,
  • w 2023 r. – dnia 26 marca,
  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca

Czas zimowy wprowadza się:

  • w 2022 r. – dnia 30 października,
  • w 2023 r. – dnia 29 października,
  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października.

Eksperci nie mają wątpliwości, że zmiana czasu powoduje wiele niekorzystnych konsekwencji dla człowieka. Zwłaszcza z w czasie, zanim przestawi się on „na nowy czas”, co trwa zwykle około tygodnia. Jak pokazują badania, w tym okresie (zwłaszcza po przejściu z czasu zimowego na letni) wzrasta liczba wypadków w pracy, pogarsza się sprawność działania, następuje pogorszenie zdrowia – jest więcej ataków serca czy zwiększenie liczby wypadków samochodowych

Również dla gospodarki zmiany, wprowadzone przed laty ze względów oszczędnościowych, nie mają żadnego znaczenia.

Złota polska jesień we Wrocławiu. Niezwykłe widoki.
Sonda
Czy zmiana czasu powinna zostać zlikwidowana?