Kilkanaście osób w turbośmigłowym ATR-ze. Taki był pierwszy międzynarodowy lot z Wrocławia

i

Autor: Lotnisko Wrocław Kilkanaście osób w turbośmigłowym ATR-ze. Taki był pierwszy międzynarodowy lot z Wrocławia

To już 30 lat!

Kilkanaście osób w turbośmigłowym ATR-ze. Taki był pierwszy międzynarodowy lot z Wrocławia

2023-01-19 8:07

30 lat temu odbył się pierwszy międzynarodowy lot z Portu Lotniczego Wrocław. Samolot ATR-42 linii Eurowings poleciał do Frankfurtu nad Menem. Na pokładzie było kilkunastu pasażerów.

Pierwszy międzynarodowy lot z Wrocławia

Lot z Wrocławia do Frankfurtu nad Menem odbył się dokłądnie 18 stycznia 1993 r. Bogdan Borowiec, który w 1993 r. był przedstawicielem linii Eurowings, ocenił, że pierwszy międzynarodowy lot z wrocławskie lotniska był „niezwykłym wydarzeniem na tamte czasy”. - Polska nie była wtedy w Unii Europejskiej, a loty międzynarodowe odbywały się tylko z Warszawy i nieliczne – z Krakowa. To przedsięwzięcie było skoordynowanym działaniem nie tylko władz portu, ale także włodarzy miasta, województwa i samorządu. Ustalenia toczyły się również na szczeblu rządowym, gdyż start tego połączenia wymagał zgody organów państwowych – podkreślił Borowiec.

Władze wrocławskiego lotniska przypominają, że przygotowania do otwarcia międzynarodowego połączenia w 1993 r. trwały niemal dwa lata. Samoloty kursowały do Frankfurtu nad Menem najpierw trzy, a później pięć razy w tygodniu. Na początku na pokładzie mogło podróżować od 46 do 48 pasażerów. Potem liczba ta zwiększyła się do 68 osób. 70 proc. podróżnych stanowili obcokrajowcy, a 30 proc. Polacy.

- Trzeba pamiętać, że to były zupełnie inne czasy. Nie każdego było stać na bilet lotniczy. Ale najważniejsze, że biznes zauważył potencjał Wrocławia i Dolnego Śląska. To wpłynęło na rozwój miasta i regionu – podkreślił Borowiec.

W związku z rozpoczęciem lotów międzynarodowych na wrocławskim lotnisku uruchomiono stałe stanowiska Straży Granicznej i Urzędu Celnego. Trzeba było również wyposażyć lotnisko w odpowiedni sprzęt potrzebny przy kontroli bezpieczeństwa.

- To był przełom, który otworzył niebo nad Wrocławiem dla przewoźników międzynarodowych. Zagraniczni partnerzy i przewoźnicy spojrzeli na Wrocław jako na miejsce, w którym nie tylko warto uruchamiać nowe połączenia, ale w które warto inwestować – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Dziś połączenie do Frankfurtu nad Menem należy do najpopularniejszych połączeń sieciowych z Wrocławia. - Jesienią i zimą Lufthansa zmieniła samoloty do Frankfurtu na większe, typu Embraer 190, dzięki czemu liczba miejsc dla pasażerów zwiększyła się o 25 proc. – dodaje wiceprezes Cezary Pacamaj.

Chcą zmienić prezesa lotniska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE