Strzyżaki jelenie, inaczej sarnie, zwane też po prostu kleszczami ze skrzydłami, znane są z tego, że atakują ludzi, a człowieka potrafią obsiąść nawet całą chmarą. Czasem wchodzą też do uszu, nosa, oczu. Można je spotkać przede wszystkim w lasach i na ich obrzeżach od wiosny do nawet października czy listopada.
Jak wyglądają strzyżaki?
Mają długie na około 6 mm spłaszczone ciało, dzięki czemu potrafią wcisnąć się w nawet bardzo wąskie szczeliny. Na ciele człowieka czepiają się włosów łapkami wyposażonymi w haczyki. Przez to bardzo trudno się ich pozbyć ze skóry. Niełatwo je też rozgnieść, bo mają twardy pancerzyk.
Czy ugryzienia strzyżaków mogą być groźne dla naszego zdrowia?
Ugryzienia strzyżaków raczej nie poczujemy od razu. Miejsce ukąszenia zacznie nas swędzieć i boleć dopiero następnego dnia. Grudka po ugryzieniu może się utrzymywać nawet dwa tygodnie.
Naukowo nie potwierdzono, że strzyżaki mogą przenosić niebezpieczne dla ludzi bakterie. Jednak część źródeł podaje, że te owady mogą przenosić bakterie boreliozy, anaplazmozy oraz bakterię Bartonella schoenbuchensis powodującą nieprzyjemne zmiany skórne.
Czytaj także: Nowe znaki na drogach Dolnego Śląska. Co oznaczają? [ZDJĘCIA]
Więcej w Poradniku Zdrowie>> Strzyżak jeleni (sarni) - kleszcz ze skrzydłami. Objawy ukąszenia
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/strzyzak-jeleni-sarni-kleszcz-ze-skrzydlami-objawy-ukaszenia-aa-dXGL-mCtg-Yth7.html
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/strzyzak-jeleni-sarni-kleszcz-ze-skrzydlami-objawy-ukaszenia-aa-dXGL-mCtg-Yth7.html