Stowarzyszenie opiekuje się zwierzętami przez zimę, aby odchowane i wyleczone, wiosną znów trafiły na wolność.
Co zrobić gdy spotkasz rannego jeża?
Jeże są pod ochroną, dlatego widząc ranne zwierzę powinniśmy powiadomić EkoStraż, która następnie skonsultuje je z weterynarzem.
- Sprawdzam ogólny stan zdrowia, ich wagę, oczka, kolor błon śluzowych. Zdrowy jeż jest bardzo silnym zwierzęciem. Czasami jeśli chcemy wykonać dodatkowe badania konieczne jest znieczulenie jeża, żeby sobie na chwilkę przysnął - mówi Alicja Teodorczyk, lekarz weterynarii.
W dniu narodzin miała ponad 1,8 m. Poznajcie Irmę, nowego bobasa z wrocławskiego zoo! [WIDEO, ZDJĘCIA, AUDIO]
Bo w jeżach jest seks!
Jeży we Wrocławiu i w okolicach miasta jest coraz więcej. Dlaczego?
- Jeże lubią seks. Rozmnażają się kiedy tylko mają okazję. Przez klinikę przewinęły się jeże palone, skoszone, pogryzione przez psa, jeże z uszkodzonymi łapami - tłumaczy Dawid Karaś z EkoStraży we Wrocławiu.
W dodatku jak się okazuje, na brzuchu jeż wcale nie ma pępka.
- Na brzuszku często widać coś, co właściciele jeży nazywają pępuszkiem. Natomiast jest to po prostu worek napletkowy jeża, czyli jego prącie. Uświadamiam właściciel jeży, że nie jest to pępuszek i nie powinno się tych zwierząt tam całować - tłumaczy Alicja Teodorczyk.
ZOBACZ materiał NOWA TV 24 GODZINY:
Pomóż ratować jeże!
Każdy może przyczynić się do uratowania i odchowania jeża. Na portalu zrzutka.pl zorganizowana została zbiórka na leczenie i wyżywienie tych zwierząt.
Jeż Odeon je drewnojady. To właśnie na takie pożywienie zbierane są pieniądze.
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Pauliny Szymoniak: