koronawirus aktualny raport

i

Autor: pixabay.pl koronawirus aktualny raport

Lekarz ze Zgorzelca zakażony koronawirusem! Niedawno wrócił z Indii

2020-03-18 8:37

Pierwszy przypadek zakażenia koronowirusem powiecie zgorzeleckim. We wtorek (17 marca) koronawirusa zdiagnozowano u lekarza w szpitalu w Zgorzelcu. Tydzień wcześniej chirurg wrócił z Indii. Od chwili powrotu do pierwszych objawów choroby, lekarz przez tydzień pracował w szpitalu.

We wtorek (17 marca) potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w powiecie zgorzeleckim. Koronawirusa zdiagnozowano u lekarza chirurga z Wielospecjalistycznego Szpitala - Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu

Z informacji przekazanych przez szpital wynika, że w sobotę (7 marca) chirurg wrócił do kraju z Indii, a w poniedziałek (9 marca) stawił się do pracy w szpitalu. Kilka dni później – w niedzielę (15 marca) – u lekarza wystąpiły objawy choroby: podwyższona temperatura, kaszel, ogólne rozbicie i osłabienie. Ponieważ tydzień wcześniej mężczyzna wrócił z zagranicy, zaczęto podejrzewać u niego koronawirusa.

W poniedziałek rano (16 marca) chirurg skonsultował się z lekarzem na oddziale zakaźny, pobrano do niego próbki do badań na obecność koronawirusa i skierowano na kwarantannę domową. We wtorek (17 marca) o godz.15:46 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgorzelcu dotarł wynik badania, który okazał się dodatni.

„Niezwłocznie zostały podjęte działania przeciwepidemiczne zgodnie z przyjętymi standardami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego ograniczające rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2 – czytamy w oświadczeniu wydanym przez WS-SP ZOZ. - Dotyczyły one przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w miejscu pracy pozwalającego na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia w szpitalu.”

Działania podjęte przez sanepid objęły też osoby z którymi mógł kontaktować się lekarz poza szpitalem.

CZYTAJ TEŻ: Jak możesz zarazić się wirusem

Koronawirus w Polsce - RAPORT