Kto może z nich skorzystać?

Marzniesz w mieszkaniu? We Wrocławiu powstały „Przystanki ciepła”

2022-11-30 14:51

„Przystanki ciepła” to miejsca, w których można się ogrzać, wypić ciepłą herbatę czy poczytać książkę. W czwartek, 1 grudnia, we Wrocławiu działalność rozpocznie 17 takich, ogólnodostępnych miejsc w różnych częściach miasta.

Przystanki ciepła we Wrocławiu

Przystanki ciepła to miejsca adresowany do osób, które podczas zimy narażone są na zjawisko tzw. ubóstwa energetycznego. Dotyka ono zazwyczaj osób o najniższych dochodach, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. - Traktujemy te miejsca jako trochę takie „czujniki”, dzięki nim będziemy wiedzieć jak kształtuje się sytuacja, będziemy monitorować te miejsca. Będziemy sprawdzać czy mieszkańcy z nich korzystają. Co najważniejsze, jeśli by się okazało, że sytuacja kryzysowa rozwinie się, jeśli będzie coraz więcej osób potrzebujących pomocy – to jesteśmy w stanie ten system rozwinąć, tworzyć kolejne miejsca, kolejne przestrzenie - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we wrocławskim magistracie.

„Przystanki ciepła” powstaną w filiach bibliotek, Centrach Aktywności Lokalnej, instytucjach kultury, dziennych domach pomocy społecznej czy placówkach fundacji. To wyznaczone, ciepłe i przyjazne miejsca oferujące ciepłą herbatę, możliwość poczytania książki czy gazety.

Osoby przebywające w Przystanku będą miały możliwość kontaktu z opiekunem miejsca. Dodatkowo, w razie potrzeby, wsparcia udzielą także pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej (we Wrocławiu istnieje siedem takich zespołów) będą współpracowali z koordynatorami „Przystanków ciepła”, głównie w przypadku osób wymagających szczególnego zaopiekowania i wsparcia.

- Pracownicy socjalni MOPS-u będą w kontakcie z operatorami Przystanków. Będą stale odwiedzać te miejsca, będą też pomagać koordynatorom tych miejsc, by - jeśli będzie potrzeba - zareagować w sytuacjach trudnych, czy kryzysowych – tłumaczy Michał Szydłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

17 „Przystanków ciepła” zaczyna swoje funkcjonowanie w czwartek, 1 grudnia. - Mam nadzieję, że zima będzie łagodna i mieszkańcy nie będą ich potrzebowali - ale chcemy być gotowi – mówi Dominik Kłosowski, radny z Lewicy, która wyszła z inicjatywą utworzenia „Przystanków ciepła”.

Każdy takie miejsce będzie działało w oparciu o regulamin. W punkcie nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu, obowiązuje też zakaz jego wnoszenia i spożywania.

Przystanki ciepła we Wrocławiu

i

Autor: UM Wrocław
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Niektóre ceny mogą szokować.