Mrocza historia miasta

Masowy grób w ogrodzie willi we Wrocławiu. Makabryczne odkrycie. Znaleziono szczątki 128 osób

2023-05-22 15:16

W ogrodzie miejskiej willi przy ul. Dicksteina na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu odkryto masowy grób z czasów Festung Breslau. Specjaliści znaleźli w nim szczątki 128 osób.

Wrocław. Masowy grób odkryty na Wielkiej Wyspie

Masowy grób – na podstawie materiałów archiwalnych – odnaleźli przedstawiciele Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost, która zajmuje się m.in. poszukiwaniami i ekshumacjami szczątków ofiar II wojny światowej. - W ogrodzie miejskiej willi przy ul. Dicksteina w okresie od 16 marca do 3 maja 1945 roku pogrzebanych zostało 128 osób. Byli to przeważnie zwykli mieszkańcy Wrocławia, którzy stracili życie głównie w wyniku bombardowań. Wśród nich byli urzędnicy, rzemieślnicy, a przede wszystkim osoby starsze i dzieci. We wspólnych mogiłach spoczęli członkowie rodzin – matki z dziećmi, małżonkowie oraz sąsiedzi – informuje Pracownia.

Według naukowców, razem z cywilami pochowanych zostało 8 żołnierzy, należących głównie do formacji Volkssturm (pospolite ruszenie).

- W trakcie prac archeologiczno-ekshumacyjnych odnaleźliśmy przedmioty osobiste, które towarzyszyły mieszkańcom ówczesnego Breslau w ostatnich chwilach życia. Swoistą kapsułą czasu okazała się odkryta w jednym z grobów butelka, która zawierała dokumenty, w tym akt zgonu – dodają przedstawiciele Pomostu.

Ekshumowane szczątki zostaną powtórnie pochowane na Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich.

Szczątki niemieckich policjantów odkryto w Siadle Górnym
Listen on Spreaker.