Mszyce zaatakowały Wrocław. Jak z nimi walczyć? [AUDIO]

2015-06-11 14:23
W tym roku mszyc będzie dużo, bo zima była łagodna
Autor: Hans/CC0 Public Domain/pixabay.com W tym roku mszyc będzie dużo, bo zima była łagodna

Wysysają i wpuszczają truciznę – mowa tutaj nie o komarach, a o mszycach. Z pozoru małe i nieszkodliwe, potrafią uprzykrzyć nam życie. Ale są sposoby, żeby sobie z nimi radzić.

W tym roku mszyc będzie wyjątkowo dużo, ponieważ zima była łagodna. We Wrocławiu już zaatakowały wszystkie rośliny – zarówno drzewa, jak i kwiaty ozdobne. Zła wiadomość jest taka, że są one trudne do wytępienia. Dobra, że niektórym się udaje. O sposoby na walkę z uporczywymi owadami pytała wrocławian reporterka Radia ESKA, Ewelina Wąs.

- Kupuje się jakiś preparat, rozcieńcza z wodą, psika nim na roślinkę i mszycy nie ma – opowiada rezolutny wrocławianin. Inni proponują kąpanie mszyc w wodzie z czosnkiem, jeszcze inni – posypywanie popiołem. A mszyce potrafią się znaleźć absolutnie wszędzie.

- W tym roku zaatakowały u mnie róże – żali się jedna ze kobiet. - Żyły na papryczkach chili, które mieliśmy. Ale wygrały mszyce – kapituluje druga.

Posłuchaj, jak z mszycami radzą sobie wrocławianie:

Sposób na mszyce? Samochodowe szyby!

Najgorzej w naszym regionie wygląda sytuacja świerków, które straciły przez nie większość igieł, a czasami wręcz je wszystkie. Zagrożone są również uprawy rolne. Jaki jest najlepszy sposób na mszyce? - Należy dużo jeździć samochodem – tłumaczy prof. Michał Hurej z Uniwersytetu Przyrodniczego.

- Najczęściej i najchętniej ludzie sięgają po chemiczne środki ochrony roślin. W warunkach domowych możemy też stosować najprostsze metody mechaniczne, czyli rozgniatanie. Najlepiej widzimy, jak jedziemy samochodem, ile tych drobnych owadów się o nas rozbija. Większość z nich to są właśnie mszyce – wyjaśnia.

Posłuchaj wypowiedzi profesora:

Chemia nie pomaga, więc wytną drzewa?
W Legnicy mieszkańcy chcą wycinki drzew. W ten sposób zamierzają walczyć z mszycą zieloną, która w tym roku uodporniła się na dotychczas stosowane preparaty. Pamiętajmy jednak, że wycinka drzew to ostateczność i aby do niej doprowadzić, trzeba uzyskać wcześniej stosowne pozwolenie.

A Wy, jak radzicie sobie z uporczywymi mszycami?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE