Na Politechnice Wrocławskiej powstał nowy „superwydział”

i

Autor: Politechnika Wrocławska Na Politechnice Wrocławskiej powstał nowy „superwydział”

Na Politechnice Wrocławskiej powstał nowy „superwydział”

2021-09-16 7:59

Na Politechnice Wrocławskiej pojawiły się trzy nowe wydziały: Wydział Zarządzania, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Ten ostatni liczy 8 katedr, 12 kierunków i 5 tys. studentów, będąc tym samym największym wydziałem na całej uczelni i największą tego typu jednostką w Polsce.

Wydział Informatyki i Telekomunikacji (WIT) to nowy „superwydział” na Politechnice Wrocławskiej. WIT liczy 8 katedr (działających do tej pory w strukturach wydziałów Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki), 12 kierunków oraz 400 nauczycieli akademickich. Studiować będzie na nim ok. 5 tys. studentów i tym samym stanie się największym wydziałem na całej uczelni. Będzie to też największy wydział informatyczny i telekomunikacyjny w Polsce.

- Prace nad jego powołaniem trwały rok i jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten proces - mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Informatyka i telekomunikacja budowały swoją pozycję najsilniejszego ośrodka w Polsce od dawna, ale teraz będziemy mogli to skuteczniej komunikować kandydatom na studia czy otoczeniu gospodarczemu.

Nowy wydział będzie prowadził badania w szybko rozwijających się dziedzinach informatyki, które są powiązane z Przemysłem 4.0. Na wydziale realizowane będą zarówno badania podstawowe, jak i wdrożeniowe, skupione na aktywnej współpracy z gospodarką i komercjalizacji wyników.

W roku akademickim 2021/2022 na Politechnice Wrocławskiej zostanie uruchomionych 12 kierunków, które obejmują cały zakres informatyki i telekomunikacji.

- Kształcimy nie tylko we Wrocławiu, lecz także w dwóch filiach naszej uczelni na terenie Dolnego Śląska: w Wałbrzychu i Jeleniej Górze - podkreśla prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora ds. organizacji WIT. - Prezydenci tych miast bardzo zabiegali, żeby uruchomić tam kierunek informatyka techniczna i udało nam się to zrobić. Już teraz śmiało możemy powiedzieć, że jeśli chodzi o kierunki, to pokrywamy cały zakres branży związany z informatyką i telekomunikacją.

Wielki Zeppelin nad Wrocławiem

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Jest grubo! Nawet 4/10 nie będzie złym wynikiem

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywała pierwsza część trylogii heroiczno-łotrzykowskiej (choć została wydana jako druga) Waldemara Łysiaka?