Nadwaga, problemy emocjonalne, wysoki cholesterol. Na co cierpią wrocławianie?

i

Autor: UM Wrocław

Nadwaga, problemy emocjonalne, wysokie ciśnienie czy cholesterol. Na co cierpią wrocławianie?

2022-05-17 9:20

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przedstawili raport stanu zdrowia populacji mieszkańców Wrocławia. Wynika z niego, że dzieciom doskwierają problemy emocjonalne i nadwaga. Dla dorosłych zagrożeniem jest podwyższone ciśnienie i wysoki cholesterol. Z czym jeszcze zmagają się wrocławianie?

W ramach projektu Picture, które przeprowadził Uniwersytet Medyczny we współpracy z miejskimi urzędnikami, przebadano 2050 osób (1030 dzieci i 1029 dorosłych). Prorektor uczelni prof. Tomasz Zatoński podkreślił, że badania były bardzo szczegółowe i pozwoliły zebrać materiał, który będzie jeszcze szerzej interpretowany przez specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: Jarmark Świętojański 2022 we Wrocławiu. Plaża w Rynku i inne atrakcje

- Wylosowaliśmy z bazy PESEL dzieci i zaprosiliśmy do badań wspólnie z rodzicem lub opiekunem. Wykonano im setki badań nie tylko morfologicznych, których wyniki mamy w bazie. Zebrano wszechstronny wywiad, wykonano wiele konsultacji z najlepszymi specjalistami m.in. laryngologami, kardiologami. Pozwoliło to na pokazanie obrazu tej populacji, ale te wyniki posłużą jeszcze do dalszych badań i publikacji – powiedział prof. Zatoński.

Tak powstaje Jarmark Świętojański w sercu Wrocławia. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Z badań wynika, że wśród dzieci około 20 proc. cierpi na nadwagę lub otyłość, ale też od 6 do 9 proc. ma niedowagę, której źródła należy wyjaśnić.

Badanie Picture pokazało znaczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu emocjonalnym i psychospołecznym, co z pewnością mogło się wiązać z pandemią. Aż 35 proc. młodych osób zgłaszało lęk lub ataki złości, 24 proc. nieadekwatny smutek, 14 proc. obniżony nastrój lub depresję, a po 20 proc. uczucie przewlekłego zmęczenia lub nadmierne pobudzenie.

Jarmark Świętojański 2022 we Wrocławiu. Plaża w Rynku i inne atrakcje

Wśród dorosłych największym problemem było potwierdzenie zaburzeń profilu lipidowego, ponieważ zbyt wysoki cholesterol potwierdzono u 46 proc. badanych. Tyle samo procent badanych dorosłych wrocławian cierpi na nadwagę lub otyłość.

U 27 proc. mężczyzn i 9 proc. kobiet stwierdzono również nieprawidłowe, wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział kontynuowanie badań nad określaniem stanu zdrowia populacji miejskiej. - Wydaliśmy na te badanie 512 tys. zł, ale w następnej edycji zwiększymy tę kwotę do 800 tys. zł i przebadamy o 500 osób więcej, czyli ponad 2,5 tys. wrocławian. Tak wydawane na zdrowie mieszkańców pieniądze są najlepiej wydawanymi środkami, bo pozwalają ocenić, jaki jest nasz stan zdrowia – powiedział Sutryk.

Wyniki badań PICTURE u dzieci:

  • U 21% badanych wykazano wysoki odsetek nieprawidłowych wartości ciśnienia tętniczego;
  • U 20 % badanych dzieci występuje nadwaga i otyłość;
  • Zauważalny bardzo wysoki odsetek zgłaszanych bólów brzucha (36%) i głowy (36%) - niewspółmiernie wysoki do rozpoznanych schorzeń u dzieci, którymi objawami mogą być w/w dolegliwości;
  • Występują znaczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu emocjonalnym badanych dzieci i młodzieży w przestrzeni psychospołecznej w ciągu ostatniego roku. To np. lęk wykryty u 35% dzieci, nieadekwatny smutek - 25% dzieci, stan obniżonego nastroju/depresji - 14% dzieci, uczucie przewlekłego zmęczenia -20% dzieci, nadmierne pobudzenie - 20%, ataki złości - 36%. 8% badanych doświadczyło prześladowania ze strony rówieśników.

Główne problemy zdrowotne dorosłych:

  • Wysoki odsetek nieprawidłowych wartości ciśnienia tętniczego – 27 % mężczyzn i 9% kobiet (badanie przesiewowe, tylko jeden pomiar, stąd konieczność weryfikacji przez lekarzy pierwszego kontaktu);
  • Zaburzenia profilu lipidowego - podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego - 46% ogółu badanych;
  • Nadwaga i otyłość wykryta u 46% badanych ( w tym 28,8% nadwaga; 17,3% otyłość);
  • Otyłość brzuszna występuje u 51% kobiet i 39% mężczyzn;
  • 11,9% dorosłych ma nieprawidłowy wynik badania audiometrii tonalnej;
  • U 83% dorosłych badanych dorosłych zanotowano nieprawidłowy wynik otoemisji akustycznych.
Sonda
Czy starasz się dbać o swoje zdrowie i regularnie robisz badania?