Szczeliniec Wielki jest wyższy niż sądzono

i

Autor: pixabay.com

Najwyższy szczyt Gór Stołowych jest wyższy niż sądzono!

2021-08-28 8:33

Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie zaktualizować podręczniki do geografii i atlasy. Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych, jest wyższy niż sądzono. Z pomiarów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wynika, że Szczeliniec ma nie 919 m wysokości n.p.m., a 922 m n.p.m.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Należy do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Okazuje się jednak, że podawana w podręcznikach i atlasach wysokość szczytu - 919 m n.p.m - jest zaniżona o 3 metry. Z pomiarów przeprowadzonych przez Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wynika, że Szczeliniec Wielki ma 922 m n.p.m.

- Różnica aż 3 metrów wprawiła nas w takie zakłopotanie, że pomiary powtarzaliśmy wielokrotnie, ale każdy kolejny pomiar utwierdzał nas w przekonaniu, że właściwą wysokością Szczelińca jest 922 m - relacjonują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Pomiary geodezyjne w Górach Stołowych prowadzone są przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu regularnie od niemal półwiecza. W tym roku, podczas wakacyjnego obozu, po raz pierwszy został pomierzony najwyższy szczyt gór. Pomiaru i opracowania danych dokonali prof. dr hab. inż. Krzysztof Sośnica, dr inż. Adrian Kaczmarek oraz dr inż. Kamil Kaźmierski. W pomiarach wykorzystano niwelację precyzyjną, pozwalającą na osiąganie submilimetrowych dokładności, a także pomiary grawimetryczne przyspieszenia siły ciężkości oraz Globalne Nawigacyjne Systemy Satelitarne. Wyniki są zaskakujące. Okazało się, że przyjęta wysokość najwyższego punktu Szczelińca Wielkiego jest nieprawidłowa: właściwa wysokość wynosi 921,84 m nad poziomem Morza Bałtyckiego oraz 922,01 m nad poziomem Morza Północnego.

- Z tego powodu trzeba będzie zaktualizować wysokość Gór Stołowych w podręcznikach oraz atlasach - podkreślają przedstawiciele wrocławskiej uczelni.

Skąd wynika różnica pomiędzy poziomem Morza Bałtyckiego i Północnego? W Polsce obowiązują obecnie dwa układy wysokościowe. Pierwszy odniesiony jest do mareografu w Kronsztadzie koło Sankt Petersburga, który mierzy średnią wysokość poziomu Morza Bałtyckiego. Drugi odniesiony jest do mareografu w Amsterdamie, który mierzy średnią wysokość poziomu Morza Północnego. Ten drugi jest nowszy i opiera się na pomiarach satelitarnych GNSS oraz wykorzystaniu pomiarów naziemnych - głównie niwelacji precyzyjnej. Różnica pomiędzy jednym i drugim układem wysokościowym waha się od 13 do 20 cm w zależności od regionu Polski. Na Szczelińcu Wielkim różnica ta wynosi 17 cm, stąd różne wysokości Szczelińca w zależności od przyjętego układu odniesienia.

Plaga much pod Wrocławiem