Kapsuła mknąca bez kontaktu z podłożem przez tunele z bardzo niskim ciśnieniem, rozwijająca prędkość do 1200 kilometrów na godzinę. To właśnie jet Hyperloop.
- Uważamy, że Polska jest doskonałym miejscem na rozwój technologii Hyperloop. Nasz kraj należy do grupy najszybciej rozwijających się europejskich gospodarek. Dzięki działaniom Hyper Poland, Polska jest jednym z czołowych krajów na świecie z realną szansą na powstanie tego nowego środka transportu. Hyper Poland uważa rozpoczęcie współpracy z Instytutem Kolejnictwa za istotny kamień milowy w projekcie polskiego Hyperloopa. Rozwiązania opracowane i zbadana przez lata na kolei stanowią znakomitą bazę do rozwoju technologii Hyperloop" – ocenia Krzysztof Tabiszewski, prezes Hyper Poland.
Pomysłodawcą technologii jest miliarder Elon Musk. Trasa Wrocław warszawa jest jedną z dziewięciu, które weszły do finału zorganizowanego przez niego konkursu. Ma on wyłonić miejsca, po których będzie się poruszał Hyperloop. Kiedy ostateczne wyniki, tego na razie nie wiadomo
W Polsce pionierem tej technologii jest zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej, czyli właśnie Hyper Poland. Planowany przez nich odcinek testowy Hyperloopa jest jednak drugim w Polsce, o którym mówi się w ostatnich dniach. Nieco wcześniej list intencyjny w sprawie stworzenia testowego toru w Jaworznie podpisali prezydent tego miasta i przedstawiciel spółki Euroloop.