Puszczanie wianków to jeden z najważniejszych obrzędów

i

Autor: Slkozhin/CC BY 3.0/Wikimedia Puszczanie wianków to jeden z najważniejszych obrzędów

Noc Kupały 2015. Okaż miłość w słowiańskie Walentynki! [AUDIO]

2015-06-15 17:42

Już z 21 na 22 czerwca czeka nas Noc Kupały, nazywana też nocą świętojańską, wigilią św. Jana czy Sobótką. Zgodnie z dawnymi zwyczajami, czczono podczas niej wodę i ogień – dwie ścierające się ze sobą siły, władające przyrodą.

Rozpalanie ognisk, puszczanie wianków na rzekach, tańce, wróżby i śmiechy. Tak przed wiekami wyglądała Noc Kupały. Oprócz podstawowych obrzędów, dziewczęta robiły wywar z lubczyku i dolewały mężczyznom do napojów. Do dzisiaj lubczyk uznawany jest zresztą za afrodyzjak.

Gdy i to nie działało, to zawsze można było zebrać ziemię spod stóp ukochanego i wysypać mu koło domu – miało to zmusić nieposłusznego kochanka do wyjścia i udania się do czekającej na niego dziewczyny.

Noc Kupały. Jedyna taka w roku

A co o tych obrzędach mówi nauka? Okazuje się, że były one jednymi z najpopularniejszych i w czasach swojej świetności elektryzowały cały kraj.

- W całej Polsce o północy poszukiwano mitycznego kwiatu paproci. Według legendy dawał on szczęście w miłości, niezwykłą mądrość i bogactwo. Noc ta zwyczajowo była porą zalotów, wyznań miłosnych, kojarzenia młodych par oraz swobodnych zachowań seksualnych młodzieży – tłumaczy Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Posłuchaj wypowiedzi Agnieszki Szepetiuk-Barańskiej:

Noc Kupały wczoraj i dziś

Jak pamiętne noce wspominają najstarsi wrocławianie? Wszyscy tak samo przyjemnie. - Była to jedyna noc w roku, kiedy młodzi ludzie poprzez obrzędy pokazywali swoje uczucia – opowiada reporterce Radia ESKA, Ewelinie Wąs, jedna z kobiet.

- Puszczało się wtedy wianki i wkładało w nie świeczkę. Jeśli szybko gasła, znaczyło to, że miłość będzie krótka – dodaje druga.

- Były tańce, przebieranki, poznawało się dziewczyny. Teraz powiedzielibyśmy, że się podrywało – opowiada ze śmiechem jeden z podeszłych wrocławian.

A jak młodzi zamierzają obchodzić Noc Kupały w tym roku? Okazuje się, że zgodnie z tradycją. - Będziemy puszczać wianki – zapowiadają.

Posłuchaj, co o obrzędach mówią wrocławianie:

Jakie atrakcje czekają nas w noc świętojańską?

Chociaż noc świętojańska zdarza się raz w roku, to wrocławianie będą mieli więcej okazji do świętowania. 20 czerwca możemy udać się do Zamku w Leśnicy, gdzie odbędą się rytuały, tworzenie wianków, parada, warsztaty oraz koncerty. Z kolei 23 i 24 czerwca w Starym Klasztorze czekają nas koncerty świętojańskie oraz udział w licznych imprezach.