Nowe przepisy dotyczące jazdy na hulajnodze elektrycznej

i

Autor: Bolt / mat. prasowe

Nowe przepisy dotyczące jazdy na hulajnodze już obowiązują. Co się zmieni we Wrocławiu?

2021-05-20 13:52

Nowe przepisy dotyczące jazdy na hulajnodze elektrycznej już obowiązują. Od czwartku (20 maja) kierujący hulajnogą powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Tylko w wyjątkowych sytuacjach może jechać ulicą lub chodnikiem. Ograniczono też maksymalną prędkość jazdy. Czy w związku ze zmianami w przepisach, wprowadzone zostaną dodatkowe regulacje ruchu hulajnóg elektrycznych we Wrocławiu?

Spis treści

  1. Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy
  2. Mandaty za jazdę hulajnogą niezgodną z przepisami
  3. Hulajnogi elektryczne we Wrocławiu

Hulajnogi elektryczne – nowe przepisy

Od czwartku (20 maja) obowiązują nowe przepisy, regulujące korzystanie z hulajnóg elektrycznych. W myśl nowych regulacji, kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku, gdy nie ma ścieżki rowerowej, można poruszać się hulajnogą po jezdni, o ile obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/godz. W wyjątkowych sytuacjach - gdy brakuje ścieżki rowerowej, a na jezdni dozwolony jest ruch z prędkością większą niż 30 km/godz. - można jechać hulajnogą po chodniku. Należy jednak pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo mają piesi i prędkość jazdy powinna być dostosowana do tempa z jakim się poruszają.

Niezależnie jaką drogą się poruszamy, nie możemy jechać hulajnogą z prędkością wyższą niż 20 km/godz. Takie też ograniczenie prędkości zostało ustawione automatycznie m.in. we wszystkich hulajnogach elektrycznych Bolt, dostępnych w miejskich wypożyczalniach.

- Cieszymy się, że korzystanie z hulajnóg, zostało uregulowane mówi Valerii Romanov, Country Manager Bolt Rentals w Polsce. - Mamy nadzieję, że nowe przepisy dadzą poczucie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a mity dotyczące korzystania z hulajnóg zostaną obalone.

Nowe regulacje dotyczą także parkowania. Hulajnogę, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli nie ma takiego miejsca, hulajnogę należy ustawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (najbardziej oddalonej od jezdni) oraz równolegle do tej krawędzi. Należy przy tym zadbać o zachowanie na chodniku wolnego miejsca o szerokości 1,5 m.

Mandaty za jazdę hulajnogą niezgodną z przepisami

Nowe przepisy regulują również kary za niewłaściwe korzystanie z hulajnogi:

100 zł zapłacimy za przewożenie hulajnogą innej osoby, zwierzęcia lub ładunku

100 zł przewidziano też za przejeżdżanie wzdłuż przejścia dla pieszych

200 zł zapłacimy za trzymanie podczas jazdy z telefonu

300 - 500 zł wyniesie mandat za jazdę w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka

Hulajnogi elektryczne we Wrocławiu

W związku z wejściem w życie nowych przepisów we Wrocławiu nie planuje się wprowadzić dodatkowych regulacji ruchu hulajnóg elektrycznych. Patryk Załęczny z biura prasowego wrocławskiego magistratu podkreśla, że w stolicy Dolnego Śląska, jeszcze przed wejście w życie nowych przepisów, udało się, po rozmowach z operatorami hulajnóg, „ograniczyć konflikty z ruchem pieszym i rowerowym”.

- W czasie pandemii Covid-19 skala zjawiska została jeszcze bardziej ograniczona ze względu na wycofanie się lub ograniczenie działalności operatorów - mówi Patryk Załęczny.

Według szacunków wrocławskich urzędników liczba hulajnóg elektrycznych do wypożyczenia w mieście spadła na przestrzeni ostatnich miesięcy z około 4 tys. do 1,5 tys.

Wrocławska fontanna multimedialna już działa.