Nowa mieszkanka wrocławskiego zoo. 12 marca na świat przyszła samica takina złotego, gatunku narażonego na wyginięcie. Ich hodowla zachowawcza prowadzona jest w 11 ogrodach zoologicznych, w tym w Tokio i San Diego. We Wrocławiu mieszkają już cztery młode osobniki - Xian, Johnny Woo, Won Yu i Zhaoze, młod matka. Takiny przejechały do Wrocławia w ramach wymiany hodowlanej na przełomie czerwca i lipca 2017 r. z trzech ogrodów zoologicznych – Liberca, Drezna i Berlina.
>>> Nastazja i Nurek - czy ten romans ma szanse? Wielkie swatanie panter śnieżnych we wrocławskim zoo [AUDIO]
Nowo narodzona, we wrocławskim zoo, samiczka trzyma się blisko matki Zhaoze, niemal „depcząc jej po racicach”. - Mama jest taka złoto-brązowa. tata jest bardzo złoty, wręcz blondyn - śmieje się Anna Rosiak, opiekun zwierząt kopytnych w Zoo Wrocław. - Maleństwo jest brązowe z ciemną pręgą na grzbiecie. Wielkością jest zbliżona do kozy - dodaje.
A dorosłe osobniki osiągają nawet 350 kg wagi. W ciągu ostatnich lat ich populacja w środowisku naturalnym drastycznie zmalała - przyznaje Joanna Kij. - Zgodnie z danymi z 1990 roku podawano, że na świecie żyje ich 15 tysięcy. Natomiast już 10 lat później było ich już tylko 5 tysięcy.
Imię dla małej takinki musi zaczynać się na literę "Z" i wiązać się z Chinami. Gdy młode dorośnie, zostanie wysłane do innego ogrodu, by tam wzmacniać stado. W diecie takinów, poza trawą, liśćmi i kwiatami znajdują się również pędy bambusa. Najchętniej żerują o świcie i zmierzchu.
Liczebność stad takinów zależy od dostępności pokarmu, gdy jest go pod dostatkiem to grupa może liczyć nawet 300 osobników, a gdy spada to rozpadaj się na małe grupy do 35. Zaobserwowano przy tym, że zwierzęta te poruszają się po Himalajach tymi samymi trasami wydeptując ścieżki. W środowisku naturalnym dożywają 18 lat.