Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo! Złote takiny żyją tylko w 11 ogrodach zoologicznych na świecie [ZDJĘCIA, AUDIO]

2019-03-29 13:13

Nie ma jeszcze imienia, ale już zapisała się w historii! 12 marca we wrocławskim zoo przyszła na świat samica takina złotego, gatunku narażonego na wyginięcie.

Nowa mieszkanka wrocławskiego zoo. 12 marca na świat przyszła samica takina złotego, gatunku narażonego na wyginięcie. Ich hodowla zachowawcza prowadzona jest w 11 ogrodach zoologicznych, w tym w Tokio i San Diego. We Wrocławiu mieszkają już cztery młode osobniki - Xian, Johnny Woo, Won Yu i Zhaoze, młod matka. Takiny przejechały do Wrocławia w ramach wymiany hodowlanej na przełomie czerwca i lipca 2017 r. z trzech ogrodów zoologicznych – Liberca, Drezna i Berlina.

>>> Nastazja i Nurek - czy ten romans ma szanse? Wielkie swatanie panter śnieżnych we wrocławskim zoo [AUDIO]

Nowo narodzona, we wrocławskim zoo, samiczka trzyma się blisko matki Zhaoze, niemal „depcząc jej po racicach”. - Mama jest taka złoto-brązowa. tata jest bardzo złoty, wręcz blondyn - śmieje się Anna Rosiak, opiekun zwierząt kopytnych w Zoo Wrocław. - Maleństwo jest brązowe z ciemną pręgą na grzbiecie. Wielkością jest zbliżona do kozy - dodaje.

A dorosłe osobniki osiągają nawet 350 kg wagi. W ciągu ostatnich lat ich populacja w środowisku naturalnym drastycznie zmalała - przyznaje Joanna Kij. - Zgodnie z danymi z 1990 roku podawano, że na świecie żyje ich 15 tysięcy. Natomiast już 10 lat później było ich już tylko 5 tysięcy.

Imię dla małej takinki musi zaczynać się na literę "Z" i wiązać się z Chinami. Gdy młode dorośnie, zostanie wysłane do innego ogrodu, by tam wzmacniać stado. W diecie takinów, poza trawą, liśćmi i kwiatami znajdują się również pędy bambusa. Najchętniej żerują o świcie i zmierzchu.

Liczebność stad takinów zależy od dostępności pokarmu, gdy jest go pod dostatkiem to grupa może liczyć nawet 300 osobników, a gdy spada to rozpadaj się na małe grupy do 35. Zaobserwowano przy tym, że zwierzęta te poruszają się po Himalajach tymi samymi trasami wydeptując ścieżki. W środowisku naturalnym dożywają 18 lat. 

Posłuchajcie materiału reportera Radia ESKA, Damiana Bonarka:

Czytaj także: Nietypowy symulator na Uniwersytecie Przyrodniczym. Studenci uczą się przyjmować porody na sztucznej krowie [ZDJĘCIA, AUDIO]

Zobacz WIDEO: