Punkt Drive-Thru pod krakowską Tauron Areną

i

Autor: Łukasz Gągulski

Nowy punkt testowania koronawirusa na wrocławskim lotnisku. Ile będzie kosztowało badanie?

2020-11-20 18:59

Od poniedziałku (23 listopada) na wrocławskim lotnisku będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Nowy punkt drive-thru będzie dostępny dla wszystkich chętnych bez rejestracji.

W poniedziałek (23 listopada) na lotnisku we Wrocławiu uruchomiony zostanie nowy punkt, w którym będzie można wykonać test na koronawirusa. We współpracy z lotniskiem uruchamia go wrocławski instytut badawczy Łukasiewicz – PORT.

- Niecodzienne sytuacje wymagają nieszablonowego podejścia. Połączyliśmy zespół wykwalifikowanych pracowników, doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii i nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną Łukasiewicz – PORT z możliwościami, jakie daje nam wrocławskie lotnisko - mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. - Cieszymy się na tę współpracę, bo dzięki niej wszyscy zainteresowani – wrocławianie, ale i mieszkańcy regionu - zyskują możliwość pewnej, szybkiej i bezpiecznej diagnostyki w kierunku koronawirusa.

Nowy punkt na lotnisku będzie działał poza budynkiem terminalu, na wydzielonym specjalnie do tego celu parkingu B. Na badanie może zgłosić się każdy chętny. Punkt ma charakter drive-thru, czyli osoba badana przez cały czas pozostaje w samochodzie.

- Przygotowaliśmy wydzieloną strefę i wyznaczyliśmy specjalną ścieżkę dla osób kierujących się do punktu - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - Jest to więc rozwiązanie bezpieczne i wygodne, a przy tym otwarte dla wszystkich chętnych. Oczywiście pasażerowie również mogą z niego skorzystać przy okazji pobytu na lotnisku.

Punkt na lotnisku będzie dostępny od godz. 8.00 do 12.00, a koszt jednego badania to 435 zł brutto. Osoby poddające się testom, które wjadą na teren terminalu, nie będą ponosić opłaty parkingowej. Testy wykonywane są metodą Real Time-qPCR. Badanie to pozwala zweryfikować, czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2.

Cała procedura trwa kilka minut. Najpierw personel przeprowadza krótki wywiad niezbędny do uzupełnienia dokumentacji medycznej, prosi pacjenta o zdezynfekowanie rąk i specjalną szpatułką pobiera wymaz z gardła i nosa. Tak przygotowana próbka zostaje następnie przekazana do laboratorium. Wyniki mają być znane w ciągu 48 godzin. Za dodatkową opłatą (50 zł) wynik badania może zostać przetłumaczony na język angielski.

Jak się przygotować do pobrania wymazu?

Przed przyjazdem należy przepłukać usta przegotowaną wodą i nie jeść przynajmniej na 2-3 godziny przed pobraniem wymazu. Bezpośrednio przed pobraniem wymazu nie powinno się czyścić nosa, myć zębów, stosować płynów do płukania ust ani używać gum do żucia lub tabletek do ssania. Powinno się także wyjąć ruchome protezy zębowe.

Osoba, od której pobierany będzie wymaz, musi posiadać dowód osobisty – niezbędny do identyfikacji danych, maseczkę lub przyłbicę oraz środek do dezynfekcji rąk.

We Wrocławiu powstaje szpital tymczasowy