Oszukali prawie 400 tys. osób w całej Polsce

i

Autor: materiały policji

Oszukali prawie 400 tys. osób w całej Polsce. Młodzi oszuści trafili do aresztu

2021-10-27 8:17

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Głównej Policji zatrzymali dwóch oszustów, którzy wyłudzili pieniądze od blisko 380 tys. osób z całej Polski. Dwaj obywateli Ukrainy w wieku 24 i 25 lat zostali tymczasowo aresztowani. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Policjanci po raz kolejny przypominają, że otwieranie podejrzanych linków i podawanie danych do logowania w bankowości mobilnej może być bardzo niebezpieczne. W ostatnich dniach funkcjonariusze Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z policjantami Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy w wieku 24 i 25 lat.

- Mężczyźni podejrzewani są o to, że wspólnie i w porozumieniu oraz z innymi nieustalonymi na chwilę obecną osobami, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usiłowali doprowadzić oraz doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem blisko 380 tys. osób - informuje podkom. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Z ustaleń policji wynika, że oszuści przesyłali swoim ofiarom fałszywy link, sugerując konieczność uregulowania zadłużenia i podania danych do logowania w bankowości mobilnej. W ten sposób uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych oszukanych osób.

- Łączna wartość dotychczas ustalonych strat powstałych w wyniku ww. przestępstw wynosi nie mniej niż kilkadziesiąt tys. zł i sukcesywnie rośnie - dodaje Wojciech Jabłoński.

W toku śledztwa policjanci zabezpieczyli 11 telefonów komórkowych, router, karty SIM oraz pieniądze. Decyzją sądu zatrzymani Ukraińcy zostali aresztowani tymczasowo na 3 miesiące. Sprawa prowadzona przez Komisariat Policji Wrocław Psie Pole ma charakter rozwojowy i śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania.

Sonda
Padłeś kiedyś ofiarą internetowego oszustwa?
Syryjczyk próbował rozjechać policjantów! Pościg na krajówce, imigranci schowali się w lesie