Park Wspólnotowy Ślężański Mamut w końcu, po długim czasie przygotowań, jest gotowy. Oficjalnie został otwarty w sobotę 10 listopada.
Park był realizowany w ramach WBO 2014. Kosztował ponad dwa miliony złotych.
Atrakcje Parku Mamuta
Największą jest oczywiście sam mamut. Ma 6 do 8 metrów w kłębie. To miejsce do wspinaczki, zjeżdżalnia i ozdoba w jednym.
- Mamut na Oporowie stanął nieprzypadkowo. W latach 90-tych odnaleziono tu wielki cios mamuci. Niedokładnie w tym miejscu, ale na tym osiedlu. Od początku towarzyszyła nam idea przyrodniczo-edukacyjna i stąd ten pomysł – tłumaczy lider projektu Tomasz Stefanicki.
Stworzenie parku nie było łatwe. Trzeba było zabezpieczyć oraz zmienić całą linię energetyczną przechodzącą w tym miejscu, usunąć stare i opuszczone altanki oraz gruzowiska.
- Aby park mógł powstać uregulowanych musiało zostać także wiele spraw formalno-prawnych - uzupełnia Małgorzata Szafran z wrocławskiego magistratu.
W projekt budowy parku zaangażowanych było wiele osób. Część z nich związana była z radą osiedla Oporów, część z Politechniką Wrocławską. W projekcie uczestniczyli również studenci zebrani przez prof. Alinę Drapellę-Hermansdorfer.
>>> W całym Wrocławiu powstają parki kieszonkowe. Co to jest? [ADRESY, AUDIO]
Co się zmieni w Parku Mamuta?
To jeszcze nie koniec prac przy tworzeniu parku, bo już wiadomo, że na tym terenie ma jeszcze przybyć... roślin.
- Wspólnie z mieszkańcami posadziliśmy krzewy i drzewo rodzinne. Wiosną przyszłego roku w ramach akcji WROśnij we WROcław razem posadzimy drzewa owocowe tworząc piękny i pachnący sad - wyjaśnia Monika Pec-Świecicka, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.