Wielki trzmiel w parku Grabiszyńskim. Nie latający, a zasadzony! [WIDEO, AUDIO, GALERIA]

2016-06-15 19:46

Prawie 250 kwiatów, które układają się w kształt owada zasadziło Stowarzyszenie Natura i Człowiek. Projekt powstał z myślą o trzmielach i innych pszczołach, dla których jednym z zagrożeń jest brak odpowiedniego pożywienia. 

Kwiaty zostały specjalnie dobrane pod gusta owadów. - mówi Aneta Sikora ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek.

- To są na przykład gatunki ziół, jak szałwia czy lawenda, gatunki kwiatów, które służą także nam. Są tam jednak również gatunki, które powinny przetrwać suszę, jak na przykład rozchodnik okazały, starzec wełnisty czy kocimiętka. Z tych gatunków mogą korzystać inne pszczoły i owady zapylające, także na przykład motyle - wyjaśnia Aneta Sikora ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Teraz pozostaje czekać aż wszystkie kwiaty zakwitną. Wtedy będzie wiadomo czy pomysł zainteresował owady. Jeżeli projekt wielkiego kwitnącego trzmiela się sprawdzi - podobne rabaty powstaną w innych parkach we Wrocławiu.

Nowy park we Wrocławiu

W okolicy parku Grabiszyńskiego za to powstaje nowy park.

- Będzie to obszar około 35 hektarów. sadzenie drzew już się rozpoczęło. To będzie taki bufor zielony, który jest wpisany w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Będzie oddzielać osiedle mieszkaniowe od drugiego etapu rozbudowy Cmentarza Grabiszyńskiego, który zapewne będzie wkrótce realizowany - tłumaczy Sebastian Lorenc, przewodniczący rady osiedla Oporów. 

Park nie ma jeszcze nazwy.

Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Udało się rozbić gang wyłudzający podatki na ogromną skalę [WIDEO]​