Małe szopy pracze trafiły na Uniwersytet Przyrodniczy [WIDEO, ZDJĘCIA]

2016-06-14 20:08

Trzytygodniowe maluchy wymagają nieustannej opieki. Nie będą mogły już wrócić na wolność, ale za to zamieszkają w ogródku.

Szopiątka znalazła pewna kobieta. Próbowała sama się nimi zaopiekować, sama karmiła je przez dwa tygodnie, ale w końcu przekazała je Ekostraży. W końcu wylądowały na Uniwersytecie Przyrodniczym, w gabinecie doktora Dziwaka.

Na śniadanie mleko dla szczeniąt

Mają tam bardzo dobrze. Co pięć godzin karmione są butelką, specjalnym mlekiem w proszku dla szczeniąt. Doktora Dziwaka wspierają w tym studenci weterynarii, co na tydzień przed sesją egzaminacyjną wcale nie jest łatwe.

- Trzeba ich cały czas pilnować. Po karmieniu masowanie brzuszków, sprzątanie po nich wszystkich nieczystości. One są bardzo przyjacielskie i traktują człowieka jak mamę. Nie ma problemu z tym, żeby były agresywne, jak to wydaje się, że może być z dzikim zwierzęciem z lasu - opowiada doktor Dziwak.

Szopy w skodzie

- Na noc zwierzaki jeżdżą z doktorem do jego domu, rano przyjeżdżają z nim do pracy. Wygląda na to, że nawet polubiły te codzienne wycieczki skodą swojego opiekuna - dodaje Jolanta Cianciara, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego.

Potrzeba pieniędzy na kojec dla szopów

Szop pracz to gatunek pochodzący z Ameryki, ale bardzo dobrze mu w naszym klimacie. Jednak nie jest tutaj mile widziany.

- Szopy już rozmnażają się u nas na wolności jako gatunek inwazyjny. Są przedstawicielami gatunków obcych dla naszego środowiska, które zostały w różny sposób tu zawleczone. Stanowią zagrożenie dla naszej rodzimej fauny i flory - tłumaczy doktor Dziwak.

Szopy już zaprzyjaźniły się ze zwierzętami w ogródku p. Grzegorza. Najlepiej dogadują się z psami i skunksami."

Trwa właśnie zbiórka na kojec dla szopów, dzięki któremu będą mogły zostać w Polsce.

Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Wrocław: Student podejrzany o pozostawienie bomby w autobusie zostanie wypuszczony z aresztu?​