Teraz z powodu prac na torach w niektórych miejscach kursuje komunikacja zastępcza

i

Autor: pixabay.com/CC0/pexels.com Teraz z powodu prac na torach w niektórych miejscach kursuje komunikacja zastępcza

Pociągiem z Wrocławia w kierunku Czech i do Niemiec. PKP PLK inwestuje na Dolnym Śląsku [AUDIO]

2016-05-16 11:40

Obecnie trwają pracę na odcinku między Kłodzkiem Nowym, a Międzylesiem. Dzięki temu pociągi będą przemieszczać się tam szybciej i bezpieczniej.

Wyremontowane zostaną również niektóre przejazdy kolejowe na trasie Kłodzko - Międzylesie. - mówi Mirosław Siemieniec z PKP.

- Naprawa torów, która obejmuje wymianę szyn, podkładów i prostownic. Efektem będzie likwidacja ograniczeń prędkości pociągów oraz przywrócenie możliwości jazdy z prędkością 80 kilometrów na godzinę. Również prace pomiędzy Bardem Śląskim a Strzelinem pozwolą składom przyśpieszyć do 100 kilometrów na godzinę - opowiada Mirosław Siemieniec z PKP.

Roboty na tym odcinku zaczną się w czerwcu. 

Zmiany na dworcach

Nie tylko Wrocław będzie miał na Dolnym Śląsku galerię handlową połączoną z dworcem. Szykowana jest również modernizacja dworca Kłodzko Miasto - ma tam powstać galeria. Do końca czerwca trwa przetarg na projekt.

- Planowane jest także przeprowadzenie modernizacji dworców w miejscowościach Żarów, Jawor, Strzelin, Chojnów, Święta Katarzyna, Siechnice, Żerniki Wrocławskie. Rozpoczęcie prac planowane jest na pierwsze półrocze przyszłego roku - tłumaczy Aleksandra Dąbek z PKP. 

"Składy są czyste. Wcześniej różnie bywało"

Zdaniem wielu pasażerów wszystko idzie w dobrym kierunku.

- Diametralnych zmian racze nie ma. Trochę estetyczniej, trochę czyściej, ale coraz większe kolejki. Opóźnienia jak były, tak są - twierdzi jeden z zapytanych.

- Dworzec ostatnio naprawdę bardzo się zmienił. Jeżdżę do Wrocławia od około dwóch lat i to zauważam - dołącza się kolejny.

- Dużo się zmieniło. Składy są ładne, czyste, obsługa bardzo miła. Wcześniej różnie bywało. Jeździłem też na kierunkach Głogów - Wrocław. Tam jest tragedia. Jeszcze jest sporo do poprawy - wyjaśnia jeszcze inny.

- Dojeżdżamy z Wałbrzycha do Wrocławia. Widać różnicę. Pociąg jedzie tylko godzinę. Kiedyś, jak studiowałam, jechał dwie i pół godziny - opowiada kolejna zapytana.

Całość inwestycji na Dolny Śląsku od 2015 roku to 600 milionów złotych.

Uwaga utrudnienia! Z powodu budowy mostu

Powstaję również nowy most graniczny nad Nysą Łużycką w kierunku Niemiec. Od grudnia zapewni przejazd pociągów pomiędzy Polską, a Niemcami na odcinku Bielawa Dolna – Horka.

Do 16 maja trasa Kłodzko - Międzylesie jest zamknięta. Wprowadzona jest komunikacja zastępcza.

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: We wrocławskim komisariacie zmarł mężczyzna​