Podwórko przy Ruskiej przechodzi metamorfozę. Stanie tam scena, a auta będą miały zakaz wjazdu [ZDJĘCIA]

2017-08-05 9:04

Artystyczne podwórko Ruska 46abc powstaje od mniej więcej trzech lat. Teraz projekt dostał dofinansowanie w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki prawie dziewięciu milionom złotych dotacji miejsce w centrum miasta ma się jeszcze bardziej zmienić.

Urzędnicy już kilka lat temu zdecydowali, że na podwórku przy Ruskiej 46abc powstanie artystowska dzielnica z kawiarenkami, galerią neonów i siedzibami instytucji kultury.

Imprezy, fotografia i neony

Zmiany już tam widać. Prężnie działa klub Surowiec, powstało TIFF Center (przestrzeń rozwoju przez fotografię). W podwórku jest także BWA Studio i galerie, w tym galeria neonów (klubokawiarnia fundacji Neon Side, która miała być jej uzupełnieniem niestety przestała działać z powodu konfliktu współpracowników, którzy ją prowadzili).

Swoją siedzibę ma tu około 40 organizacji, takich jak: Cantores Minores, BF Impart 2016, Ognisko Kultury Plastycznej, Małe Instrumenty, IP Group, Atelier ceramiczne Tyc-Klekot, BWA, Centrum Praw Kobiet, Art Brut, Ad Spectatores, Galeria Miejska i wiele innych. Tu pracują Mariusz Mikołajek, Barbara Idzikowska, Jerzy Kosałka.

Podwórko w permanentnym remoncie

- Poza tym przeprowadziliśmy generalny remont i przebudowę budynku A, remont dachu nad budynkami B i C, zabezpieczyliśmy przeciw wilgoci wszystkie piwnice, wymieniliśmy stolarkę okienną, przebudowaliśmy windy przy budynkach B i C, przebudowaliśmy pomieszczenia na potrzeby galerii szkła i ceramiki w przejściu bramnym oraz wybudowaliśmy toalety i zaplecza socjalne dla galerii Świat Nadziei - wylicza Maja Wysocka z urzędu miasta.

Roboty na podwórku trwają. Teraz odnawiane są wejścia na jego teren i klatki schodowe. Na wykonanie wszystkich robót potrzebne jest blisko 15 milionów złotych. Miastu właśnie udało się zdobyć blisko dziewięć milionów złotych w konkursie ogłoszonym w ramach działania - Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zakaz wjazdu dla samochodów, plenerowa scena i punkt informacyjny

Dzięki tym pieniądzom realizowane będą kolejne inwestycje na podwórku. W planach są:

  • wyłączenie podwórka z ruchu kołowego, wprowadzenie elementów zieleni i systemu orientacji;
  • uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni podwórka, aby była bezpieczna i mogła być miejscem tworzenia i prezentacji;
  • utworzenie Recepcji Podwórka – punktu informacyjno-wystawienniczego dla odwiedzających i działających w Podwórku;
  • uruchomienie plenerowej sceny podwórkowej z wykorzystaniem istniejącej rampy przeładunkowej, która udostępniana będzie działającym w podwórku artystom, ale też zaproszonym gościom czy mieszkańcom okolicznych podwórek;

pozyskanie interesujących inicjatyw i wydarzeń, które przyczynią się do twórczej, aktywnej atmosfery;

  • remonty lokali i zakup sprzętów dla pięciu wrocławskich instytucji kultury: Ogniska Kultury Plastycznej, Klubu pod Kolumnami, BWA, Cantores Minores i BF Impart 2016.
  • - Celem projektu jest ułatwienie dostępu do kultury i zwiększenie udziału mieszkańców w działaniach kulturalnych poprzez stworzenie w centrum Wrocławia otwartej i przyjaznej dla użytkowników przestrzeni, sprzyjającej różnorodnym inicjatywom o charakterze artystycznym - tłumaczy Maja Wysocka.

    Czytaj także: Wegetariańskie i wegańskie knajpy we Wrocławiu. Sprawdź, gdzie zjeść bez mięsa, glutenu i laktozy [ZDJĘCIA, ADRESY]