Wichura Dolny Śląsk

i

Autor: Lwówek na Sygnale/DLW112

Pogodowy armageddon. Potężna wichura uderzy na Dolnym Śląsku. Alert III stopnia! [16.02.2022]

2022-02-16 12:23

Niż Dudley nadciąga nad Polskę. Przyniesie ze sobą ekstremalną pogodę - wichury, intensywne opady deszczu, a nawet burze. Kiedy uderzy na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu? IMGW wydał ostrzeżenie III, najwyższego stopnia.

Niż Dudley przyjdzie do Polski znad Bałtyku w nocy ze środy na czwartek (16/17 lutego) oraz w czwartek (17 lutego). Przyniesie ze sobą ekstremalną pogodę. Czekają nas wichury z porywami wiatru do 120 km/h, ulewy, a nawet lokalne burze. Zapowiada się prawdziwy pogodowy armageddon.

Zachodni wiatr wiał będzie ze średnią prędkością do 40 km/h, ale w porywach wiatr osiągać może od 80 km/h do 100 km/h, a lokalnie nawet do 120 km/h. - Wietrzna pogoda towarzyszyć nam będzie aż do soboty, kiedy to nad Bałtykiem przemieszczał się będzie kolejny, płytki ośrodek niżowy - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Kiedy wichury pojawią się na Dolnym Śląsku?

Na Dolnym Śląsku mocno wiać zaczęło już w środę, 16 lutego. Już rano na terenie wielu powiatów średnia prędkość wiatru wynosiła ok. 20 km/h, w porywach do 40 km/h. Z czasem prędkość wiatru będzie się wzmagać.

Alert III stopnia dla Dolnego Śląska 

W środę, 16 lutego, IMGW wydało dla Dolnego Śląska ostrzeżenie III, najwyższego stopnia. Uważajcie na siebie.

- Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 110 km/h, przejściowo w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w drugiej połowie nocy i jutro w dzień. Wieczorem i w pierwszej połowie nocy (z czwartku na piątek) porywy wiatru będą słabły. W nocy oraz w dzień prognozowane są również burze – informuje synoptyk IMGW-PIB Krzysztof Salanyk.

Ostrzeżenie obowiązuje od środy, 16 lutego, od godz. 17 do piątku, 18 lutego, do godz. 1 w nocy.

Orkan Ksawery we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Potężna wichura we Wrocławiu
Sonda
Czy obawiasz się silnego wiatru?