Pomnik Anonimowego Przechodnia wśród najlepszych na świecie

2015-06-11 17:26
Pomnik stanął we Wrocławiu w 2005 roku
Autor: e-pajeczno/CC0 Public Domain/pixabay.com Pomnik stanął we Wrocławiu w 2005 roku

Magazyn architektoniczny "Arch2O" opublikował listę 25 pomników, uważanych za najbardziej kreatywne na świecie. Znalazł się na niej także wrocławski pomnik Anonimowego Przechodnia.

"Arch2O" to jeden z najbardziej prestiżowych tytułów w branży. Zajmuje się architekturą, designem i szeroko pojętymi projektami zagospodarowania przestrzeni. Teraz na warsztat postanowił wziąć najbardziej kreatywne pomniki świata.

Na liście znalazła się m.in. rzeźba "pękającej" kobiety z Nowego Jorku, przebijająca elewację budynku ryba z Portland oraz chłopcy skaczący do wody w Singapurze. Wrocławski pomnik Anonimowego Przechodnia, stojący po obu stronach ul. Świdnickiej przy skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego, także trafił rankingu.

Wyglądają, jakby zatapiali się w płycie chodnika

Na pomnik Anonimowego Przechodnia składa się łącznie 14 odlanych z brązu postaci naturalnej wielkości, schodzących pod ziemię z chodnika. Znajdują się wśród nich m.in. staruszka, matka z dzieckiem, mężczyzna z walizką oraz kobieta z zakupami.

Niektóre z postaci ukazane zostały w całości, inne zanurzają się już w płycie chodnika tak, że widać im jedynie torsy, ramiona i głowy.

Wrocławski pomnik Anonimowego Przechodnia to replika rzeźby, jaką w nocy z 12 na 13 grudnia 1977 roku na warszawskim skrzyżowaniu ustawił Jerzy Kalina. Nie wiedział on, że 4 lata później dokładnie w tym samym miejscu zatrzymają się wozy bojowe stanu wojennego.

To nie pierwsze takie wyróżnienie

Pomnik, pierwotnie zatytułowany "Przejście", trafił do Wrocławia w 2005 roku. Z kolei w 2011 roku doceniony został przez magazyn "Newsweek", który umieścił go na liście 15 najpiękniejszych miejsc w Polsce, zaś amerykański "Budget Travel" uznał go za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na całym świecie.

Jakie jeszcze zabytki czekają na nas w okolicy? Sprawdź:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE