1 107 km dróg będzie we Wrocławiu oczyszczanych w trakcie zimy.
- Są to w to w pierwszej kolejności drogi krajowe, później wojewódzkie, powiatowe i gminne, po których prowadzona jest komunikacja i o znaczącej roli komunikacyjnej na obszarze dzielnicy lub osiedla, a także stanowiące dojazd do ważnych obiektów użyteczności publicznej - wylicza Grzegorz Rajter, rzecznik prasowy miejskiej spółki Ekosystem.
Oczyszczane mają być również chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, parkingi, ścieżki rowerowe i przystanki komunikacji zbiorowej.
Zimowe oczyszczanie miasta prowadzą firmy, z którymi Ekosystem ma podpisane umowy.
- FBSerwis Wrocław sp. z o.o. - Stare Miasto, Krzyki
- Wrocławskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania ALBA S.A. - Śródmieście, Psie Pole
- SUEZ ZACHÓD Sp. z o.o. - Fabryczna.
>>> Chciał mieć własny Gang Słodziaków. Ukradł prawie 2 tysiące naklejek. Spontanicznie...
W razie potrzeby na ulice Wrocławia może wyjechać:
1. Pługosyparki jezdniowe z układem do zraszania solanką – 45 szt.
2. Pługosyparki chodnikowe – 24 szt.
3. Samochody dostawcze – 5 szt.
Drogi będą posypywane piaskiem i różnymi rodzajami soli (chlorek sodu, chlorek wapnia, chlorek magnezu). Dlatego przy drogach ma zostać ustawionych ponad 100 skrzyń z piaskiem.
- Do oczyszczania przystanków, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, przejść podziemnych, parkingów, wydzielonych ścieżek dostawa piasku może odbywać się na bieżąco lub poprzez ustawienie skrzyń. Jezdnie w okolicach Rynku utrzymywane są w stałej czystości - dodaje Grzegorz Rajter.
Nie wszystko odśnieża miasto
Warto jednak pamiętać, że nie za wszystko odpowiada miasto. O odśnieżanie dróg wewnętrznych, osiedlowych, zakładowych, placów przed dworcami, itd. odpowiedzialni są zarządcy terenu. Za to właściciele nieruchomości muszą zadbać za oczyszczenie fragmentów chodników przez budynkami.