Lekarze rezydenci na rękę dostają około 2200 - 2400 złotych miesięcznie

i

Autor: DarkoStojanovic/PD/pixabay.com Lekarze rezydenci na rękę dostają około 2200 - 2400 złotych miesięcznie

Ponad połowę mniej miejsc dla lekarzy rezydentów na Dolnym Śląsku. Zabraknie nam specjalistów? [AUDIO]

2017-02-22 9:08

Z 260 do 126 ograniczyło Ministerstwo Zdrowia liczbę miejsc dla rezydentów, czyli młodych lekarzy, w szpitalach na Dolnym Śląsku. To oznacza, że w niektórych specjalizacjach szkolić się będzie mniej medyków.

Cięcia są drastyczne. Na przykład Dolny Śląsk wnioskował o pieniądze dla 20 endokrynologów. Dostał fundusze na jednego. Są też takie specjalizacje, które miejsc nie dostały w ogóle. Wśród nich jest między innymi kardiologia. Wojewódzki konsultant do spraw kardiologii uspokaja jednak, że specjalistów nie powinno brakować.

- Rezydentura jest tylko jednym ze sposobów odbywania specjalizacji. Specjalizację można otwierać również w tak zwanym trybie pozarezydenckim. Akurat w tym wypadku na Dolnym Śląsku jest co najmniej 16 takich miejsc - tłumaczy profesor Jacek Gajek, wojewódzki konsultant do spraw kardiologii.

Z tą jednak różnicą, że rezydentom płaci ministerstwo, a za miejsca pozarezydenckie szpital.

Młodzi lekarze uciekają z Wrocławia

Miejsca rezydenckie przyznawane są dwa razy w roku. Są alternatywą dla rezydentury. Jednak na to drugie rozwiązanie mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsze placówki. Coraz popularniejszą formą zdobywania specjalizacji staje się zatem umowa wolontariacka, a to z kolei skłania młodych lekarzy do wyjazdu za granicę.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Martwy kierowca tira znaleziony w samochodzie na parkingu przy A4​