Pożary lasów na Dolnym Śląsku. Płonie kilkanaście hektarów! Trudna akcja gaśnicza

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/biollama Pożary lasów na Dolnym Śląsku. Płonie kilkanaście hektarów! Trudna akcja gaśnicza

Pożary lasów na Dolnym Śląsku. Płonie kilkanaście hektarów! Trudna akcja gaśnicza

2022-06-24 17:17

Płonie ponad 10 hektarów lasów w powiecie zgorzeleckim na Dolnym Śląsku! Akcja gaśnicza jest bardzo trudna. Z żywiołem walczą 24 jednostki straży pożarnej! Kilkudziesięciu strażaków i leśnicy próbują w piątkowe (24.06) popołudnie ugasić trzy pożary lasów na terenie Nadleśnictwa Pieńsk w powiecie zgorzeleckim na Dolnym Śląsku.

Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach miejscowości Bielawa Dolna, gdzie płonie ponad 10 hektarów – informuje Polska Agencja Prasowa w piątkowe popołudnie. Sytuacja zmienia się jednak bardzo szybko. W sumie ogień objął już kilkanaście hektarów lasów, a wkrótce ten bilans może wzrosnąć do kilkudziesięciu hektarów. To tragiczna skala zniszczeń!

Straż pożarna walczy teraz z pożarami lasów w trzech miejscach na terenie Nadleśnictwa Pieńsk.

Dwa mniejsze pożary, obejmujące około hektara lasów, są zlokalizowane. Najgorzej sytuacja wygląda w Bielawie Dolnej, gdzie płonie ponad 10 hektarów – tam sytuacja jest rozwojowa – informuje rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Zgorzelcu, mł. bryg. Hubert Jarosz, cytowany przez PAP.

Ogromny pożar pod Grójcem. W wyniku podpalenia spłonęło prawie 100 hektarów lasu

Z ogniem walczą 24 jednostki straży z PSP oraz OSP. Na miejsce ściągane są posiłki niemal z całego województwa!W akcji gaśniczej bierze też udział sześć samolotów gaśniczych – powiedział strażak. W powietrze zostały poderwane maszyny Lasów Państwowych.

Sonda
Czy byłeś kiedyś świadkiem pożaru?

Bardzo gorące dni pozbawione deszczu oznaczają wysokie zagrożenie pożarowe w lasach. Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Instytutu Badawczego Leśnictwa wydało w piątek (24.06) komunikat, w którym ostrzega przed dużym ryzykiem pożarowym w lasach. Ostrzeżenie obowiązuje przez cały weekend, do niedzieli, 26 czerwca.

Od początku czerwca doszło do prawie 500 pożarów lasów. Od początku roku wybuchło ich w Polsce prawie 4,5 tysiąca!